Şırnaklı kadınlar şiddete ilgi elde etmek için duvarları turuncu ve beyaza boyadı

ŞIRNAK’ta Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar, ‘kadına yönelik yol’e özen iletilmek için meydanın etrafında bulunan zar ve merdivenleri turuncu-parafin renge boyadı.

Şırnak’ta son dönemlerde yaşanan karı cinayetlerine ve kadına müteveccih şiddete dikkat çalmak üzere Sakat Yaşlı ve Babasız Vefa Derneği,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karı Girişimciler Yerleşmiş, Karı ve Içtimai Politikalar İl Müdürlüğü, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile duvar pentür etkinliği yapıldı. Kent merkezinde kâin ve insanların sıklıkla kullandığı Cumhuriyet Meydanı’nda kâin cidar ve merdivenler turuncu beyaz renklere boyandı. Kadınlar ellerine aldıkları gato ve fırçalar ile duvarı boyayarak meydana nitelik kattı. Etkinliğe katılan kadınlar, gayret serencam bulana kadar bu nev etkinliklere bitmeme edeceklerini söyledi.

‘ŞİDDET AKIBET BULANA BÜYÜKLÜĞÜNDE SAHADA OLACAĞIZ’Mânialı Nemli ve Yetim Vefa Derneği Başkanı Bişenk Fatma Çevik, “Hangi efsus kim ülkemizde akıbet dönemlerde hem kadına hem dahi çocuklara müteveccih sürat çok arttı. Özellikle Şırnak İlimizde da bunun arttığını görmekteyiz. Bu bizi fazlasıyla üzüyor. Tığ bile tam kadınlar kendisine toplanıp, duvarımızı turuncu beyaza boyadık. Turuncu parafin, kadının renginin sembolüdür. Biz kadınlar yerine bu şiddetin değme devir karşısında duracağız. Zira ne ülkemize hangi dahi yöremize tek şekilde bu soy güç ve cinayetler yakışmıyor. Farkındalık görüntülemek için bu kök etkinliklere bitmeme edeceğiz. Biz sonuna büyüklüğünde ‘şiddete hayır’ diyoruz. Takat sonuç bulana kadar sahada olacağız. Zaman burada yapılan boya elbette hasep katıyorsa ortama, kadınlar bile ortama, dünyaya nitelik katıyor, yaşayış veriyor” dedi.TOBB Karı Girişimciler Kurulu Şırnak İl Başkanı Ayşe İskenderoğlu de, “Şırnak ilimiz kadına müteveccih şiddette en son sıralardayken serencam günlerde yaşanan yara davranışlar bizi içten üzmüştür. Eş varsa yarın var sloganı ile hem ilimizi güzelleştirmek hem da dünya da hiçbir varlığa şiddet olmaması yerine zaman bu farkındalık çalışmasını yaptık” diye konuştu.Share: