İcra tarafından yavru teslimine serencam veren hususi form sayısı 242’ye ulaştı

Doğruluk Bakanlığı, otorite altındaki çocukların teslimi ile çocukla şahsi alışveriş kurulması işlemlerinin yapıldığı çocuk musahabe merkezi sayısını 242’ye çıkardı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Için Yasa kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla ferdî alışveriş kurulması”na ilgili bakir düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Türe Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle önce adına 11 ilde yavru müzakere merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara de neden olan “yürütme vasıtasıyla bala teslimi”hangi serencam veren kullanılmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru ziyaret merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı üstüne memleket ve ilçelerde merkezlerin kurulması için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda yavru mülakat merkezlerinin bulunduğu devlet sayısı 47, kaymakamlık sayısı ise 195’e yükseltildi. Böylecene bugüne kadar 242 çocuk ülfet merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezler talih geneline yaygınlaştırılacak

Çocuk ülfet merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 988 yavru teslimi ve çocukla şahsi alışveriş işlemi yapıldı.

Merkezlerin büyüklük genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Vekâlet, bu ay içerisinde aralarında İstanbul, Ankara, Balkı ve Amasya’nın bile bulunduğu 10 mülk ve 68 ilçede elan yavru mülakat merkezini faaliyete geçirecek.

İstanbul’bile önceki kendisine İstanbul Küçük Asya Adli Bindi ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğü, Ankara’da ise Ankara Günindi Adli Destek ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğünün fariza alanındaki yerde merkezler kullanıma sunulacak.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala konfirmasyon işlemi, elan ilk icra müdürlükleri yoluyla belli başlı tıpkı masraf ve sevap yatırılarak yürütme memurları ve manşet kuvvetleri eliyle yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru musahabe merkezlerindeki amal, çıktı adli destek ve kıygın hizmetleri müdürlükleri aracılığıyla adına getirilirken, çocuk teslimine ilgili işlemlerde harç ve harcama evet dahi bambaşka gelişigüzel ecir alınmıyor. Masarif, Doğruluk Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların yaş ve iş düzeyleri gözetilerek hazırlanan konuşma merkezlerindeki amal, uzmanlar aracılığıyla cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, kuşkusuz davranmaları gerektiği üzerine kılavuzluk edilerek rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Share: