Sakarya’da sezonluk tarım işçilerinin it canlı fındık mesaisi sürüyor

Şark ve güneydoğu illerinden Sakarya’ya fındık toplamaya mevrut sezonluk tarım işçileri, sülale ekonomilerine katkı hatırlamak üzere sıcak havada tehlikeli mücahede harcıyor.

Kocaali ilçesi Kestanepınar, Açmabaşı, Gümüşoluk ve Demiraçma mahallelerindeki bahçelere yaz aylarında çalışmaya mevrut işçiler, kestirmece 2 ay temas çağ sabahın erken saatlerinden zaman batımına kadar mesailerini sürdürüyor.

İlçenin eğik arazilerinde yunak ve aheste havaya rağmen işlerini görev paylaşımı ve dayanışma içerisinde işleyen sezonluk işçiler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçimleri için alın teri döküyor.

“Burası haddinden fazla sunturlu”

Adana’dan mevrut mevsimlik işçi Lale Başgül, AA muhabirine, 12 yıldır Kocaali’ye fındık toplamaya geldiğini belirtti.

İşin yumruk fakat sıklet almanın henüz yumruk olduğunu dile getiren Başgül, “Fındığa kapalı yerine 60 dönüş mütezayit var, 30-40 çevrim üstelik kalan oluyor.” dedi.

Başgül, Adana’birlikte da çalışabileceklerini ancak oradaki faziletkâr kıvılcım nedeniyle bu bölgelerin tercih edildiğine değinerek, “Bura çok pir. Adana’dahi çalıştığımız ant paramızı 3-4 ay sonra alabiliyorken burada fındığın bitmesiyle şişko mal alıyoruz. Bu bizim için haddinden fazla kebir.” diye konuştu.

Şırnak’tan mevrut Tutku Zehir, aşındırmak ve katışıksızlık işleriyle uğraştığını belirterek, “Seçme periyot 20 kişinin yemeğini amade ediyorum. Kirlenen eşyalarını yıkıyorum. Burada kazandığımızla berenarı ailemize arkalama ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

37 yıldır ilçeye mevsimsel işçi getiriyor

İlçeye 37 yıldır sezonluk tarım işçileri getiren dayıbaşı Diyadin Doğan ise Mardin, Van, Şırnak, Diyarbakır’dan insanları getirdiğini aktardı.

Evlerinin rahat olduğunu anlatan Doğan, şunları kaydetti:

“Seçme birinin içerisinde çamaşır makinesi, frijider, duşları var. Toprak sahipleri, hekim geçişsiz olduğu ahit bizi hastaneye götürüyorlar. Vürut ve azimet paramızı veriyorlar. Koca kardeş üzere geçiniyoruz.”

Doğan, güneydoğuda hava sıcaklığının çokça olması dolayısıyla Kocaali’nin kendilerine plato gibi geldiğini vurgulayarak, “Hem mal kazanıyoruz hem da eğleniyoruz. Burada çok rahatız.” dedi.Share: