Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta Öğretmenler Haset kutlandı

Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta 24 Son Teşrin Öğretmenler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Sakarya İl Milli Terbiye Müdürlüğünce “Geleceğin Kapısını Öğretmenler Dil” sloganıyla Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde düzenlenen program, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lise öğrencilerinin hazırladığı sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Vali Bunaltıcı Oktay Yaya Kaldırımı, martir öğretmenler Şenay Aybüke Sarp, Necmettin Yılmaz ve Ayşenur Alkan’ı yağmur ve minnetle yad etti.

Kaldırım, ilk emri “oku” olan makro dinin ve medeniyetin mensupları olduklarına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada ‘oku’ derken hoppadak kuru hikmet sahibi olmayı kastetmiyor. Bizde güzelce lügat var; malumatfuruş, hikmet gebe geçmek. Benzeri birlikte vukuf kelimesi var, bilgelik gebe hikmet buyurmak. Burada ‘oku’dan tasavvur, hikmetle oku, kendini, çevreni, doğayı, kainatı, insanı, Yaradan’ı oku ve bilcümle yaşamı buna göre değerlendir. Yetiştirdiğin nesillere, öğrencilere, gençlere bu ruhu üfle, bu hikmet ve tefehhüm ruhunu üfle. Onu şekillendir, ıra ver, hasletler ver ve onu dünyaya, insanlığa faydalı isim haline getir. Bizim okumadan anladığımız budur.”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Eke, pedagog olmanın zorluğuna meni ederek, “Çünkü hak, hakkaniyet, sıhhat, görk, içtenlik, vicdan, mahviyet ve sadelik ister. Zordur eğitimci adam atılmak. Sizleri candan kutlama ediyorum.” ifadesini kullandı.

İl Milli Yetişek Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Bizler eğitimin taşıyıcı ve trafo unsuru namına, ermiş vatanımızın her bir köşesinde öğrencilerimizi medeniyetimizin değerlerine tutkun, hedefi doğrultusunda bıkıp usanmadan çalışıp öğrenme kültürünü doğacak seviyelere taşıyan, efdal ülkü sahibi Asım’ın nesillerini yetiştirme gayreti içerisinde olan sizlerin baştan sona yanındayız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların arkası sıra şiir okundu, ortaöğretim öğrencilerinin günün anlam ve önemine ilişik hazırladığı skeç oynandı. Sakarya Fena Hâlde Sanatlar Lisesi öğrencileri da enstrüman dinletisi sundu.

Henüz sonra aday muallimlik süreci tamamlanan öğretmenler, sahneye çıkarak Türk bayrağı eşliğinde kasem etti. Etkinlik sonunda meslekte zahmetli olan öğretmenlere Ilbay Kaldırım aracılığıyla şeref belgesi takdim edildi.

Karabük

Kent Meydanı’nda düzenlenen merasim, Karabük İl Milli Terbiye Müdürü Nevzat Deniz Kazı’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Törende, Başöğretmen Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve ebediyete intikal etmiş öğretmenler amacıyla tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

100. Yıl Firez Merkezi’nde devam eden programda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Haset mesajı okundu.

Öğretmenlik mesleğine eskimemiş başlayanların ant ettiği programda, emekli olan öğretmenlere Vali Fuat Gürel ve Deniz Kazı yoluyla bakım izzetinefis belgesi ve onurluk verildi.

Ortaokullar ve liseler arasında planlı türkü yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği izlence, Karabük Mehmet Yardımsever Bilgi Lisesi hoca ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Hoca Kalkmak İstiyorum” ünlü oratoryo ve koro sunumunun arkası sıra sona erdi.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yapılan törende, İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Acar, burada Öğretmenler Günü Özel Defteri’ni imzalayarak birlik eğitimcilerin gününü kutladı.

Firez Merkezi’nde süren programda, mesleğe yıpranmamış başlayan öğretmenler ahit etti, emekli olan ve meslekte 40 yılını dolduranlara Vali Nurtaç Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Çevik ve protokol üyelerince onurluk verildi.

Etkinliğe, Belediye Reisi Cemal Akın, Garnizon Komutanı Deniz Mümessil Albay Erkan Mecnunca, İl Cingöz Komutanı Albay Ersin Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kök, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Detaylı, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Zonguldak

Zonguldak Valiliği önündeki törende İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Züleyha Aldoğan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Henüz sonradan Aldoğan ve beraberindekiler, Vali Mustafa Tutulmaz’ı ülfet etti.

Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Konuşma Salonu’nda düzenlenen programda mütekellim Aldoğan, öğretmenliğin insanlık tarihinin en heybetli mesleği olduğunu belirterek, tam eğitimcilerin gününü kutladı.

Konuşmanın ardından koşma okundu, oratoryo sunumu gerçekleştirildi. Zor öğretmenlere hizmet izzetinefis belgesi arz edildi.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünce düzenlenen resim, koşuk ve yazmanlık yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Enstrüman öğretmenlerinden oluşan koro, çalgı dinletisi sunarken, tören böylecene mesleğe eskimemiş başlayan öğretmenler ant etti.

Share: