Erzincan’daki orman yangınında 13 hektar alan birlik oldu

ERZİNCAN’ın Refahiye ilçesindeki Çatalçam ormanında cemaziyelevvel çıkan ve kısaca 10 saatte söndürülen yangında, 13 hektar düzlük zarar gördü. Vilayet, alevlerin birlik ettiği alanın baştan yeşillendirileceğini belirtti.

Refahiye’ye 9 kilometre uzaklıktaki Çatalçam mevkisindeki ormanda, cemaziyelevvel öğle saatlerinde, belirlenemeyen nedenle yangın imdi. Fevk Yeniköy mevkisinde bulunan ve kurgu ile ulaşılamayan alandaki yangına orman işletme, itfaiye aracı, AFAD, İl Hususi İdare, DSİ, Kızılay, keyif ekipleri ve bölgedeki özel şantiye ile maden işletmelerine ilgili aksiyon makineleriyle müdahale edildi. Alevler, rüzgarın etkisiyle büyürken, Adana ve Malatya’dan gönderilen 2 yangın söndürme helikopterinin birlikte desteğiyle ekiplerin yoğun çalışması sonucu yaklaşık 10 saatte söndürüldü. Vali Vekili Yunus Emre Esas ve Ilçebay Ömer Faruk Canpolat de bölgeye gelerek, incelemelerde bulundu. Yangının huruç nedeninin belirlenmesi amacıyla başlatılan soruşturma sürüyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMARefahiye’deki yangınla ilişkin Erzincan Valiliği’nden yapılan kayıtlı açıklamada, şunlar kaydedildi:  “Refahiye ilçesi Fevk Yeniköy mevkiinde mevcut ve kurgu ile ulaşılamayan bir bölgede ormanlık alanın yandığı ihbarı üstüne bölgeye derhal anlamaklık eden Orman İşletme, iklim ve belde ilçelerin İtfaiye ekipleri, AFAD, Erzincan İl Hususi İdaresi, DSİ, Kızılay, Esenlik Ekipleri ve bölgedeki özel şantiyelere ve beyaz zehir işletmelerine ilgilendiren gelişim makineleri, düzenlilik güçleri nezaretinde yangın bölgesine ulaştı. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen cuşuhuruş, rüzgarın artması nedeniyle ormanlık alanda yayılırken, gücük sürede cuşuhuruş itfa çalışması başlatılmıştır. Ekiplerin kısık çabası sonucu ormanlık alandaki yangının bire bir bölümü kontrol altına alınmıştır. Hararet söndürme çalışmalarına katılan Vali Vekili Yunus Emre Esas ve Refahiye Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat bölgede incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgelik aldılar.Adana ve Malatya illerinden talep edilen 2 sayı ateş söndürme helikopteri de bölgemize kazanmış olup, ekiplerin sakil çalışmaları sonucu taharri altına alınan yangının arkası sıra soğutma çalışmaları bitmeme etmektedir.”

Açıklamada, küle dönen bölgede baştan ağaçlandırma çalışması yapılacağı vurgulandı.Share: