Pakistan’dan insanca yardım malzemesi haiz evvel sefine Mersin Ağacı Limanı’na geldi

Depremzedeler üzere insanca arkalama malzemesi taşıyan Pakistan Bahir Kuvvetlerine ait ilk sefine, Mersin Ağacı Uluslararası Limanı’na ulaştı.

Karaçi Limanı’nda 28 Şubat’ta düzenlenen törenle yola çıkan “PNS Nasr” gemisi, sabah saatlerinde limana yanaştı.

Afetzedeler için 22 bin battaniye, 1800 kışlık oba ve çeşitli destek malzemeleri taşıyan askeri gemi, Vali Ali Hamza Güreşçi, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd ve sair ilgililer tarafından karşılandı.

Pehlivan, gemideki incelemenin arkası sıra, Pakistan heyetini kentte ağırlamaktan hava sevinme duyduklarını söyledi.

İki ülkenin geçmişten bugüne çokça mail muamele içerisinde olduğunu aktaran Güreşçi, “Türkiye ve Pakistan’ın bittabi diplomatik ilişkileri var ama bunun ötesinde muadele ilişkileri var ve gelişigüzel geçen dönme bu kardeşlik ilişkileri derinleşiyor, elan birlikte gelişiyor. Bugün bire bir örneğini burada yaşıyoruz.” dedi.

Pehlivan, Türkiye’nin yaşadığı depremlerin haddinden fazla sayıda kişiyi etkilediğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bölgeye en mail illerden biri olan Sazak, tıpkı 81 vilayetimiz gibi hem depremzede vatandaşlarımıza ocak sahipliği yapmak hem da çekicilik ve kuruluşlarımızla kendiliğinden vatandaşlarımızla bölgeye arkalama ve bindi eriştirme üzerine üstüne düşeni yaptı. Ülkemiz, devletiyle, milletiyle, 85 milyon insanıyla kenetlendi ve depremin yaralarını bilcümle alay malay sarma gayreti içerisine girdi. Bu himmet, artarak devam ediyor. Talih namına depremin, bu afetin yaralarını sararken Pakistan kabil cömert, dost ülkelerden mevrut yardımlar dahi miktarının ötesinde anlamı itibarıyla bizleri haddinden fazla memnun etti. Oralardan kalkıp buralara gelmeniz, Pakistan devletinin, halkının selamını ve esbak olsun dileklerini iletmeniz da başlı başlına kıymet anlatım ediyor.”

Pakistan’ın ikinci arkalama gemisinin 23 Mart’ta Mersin’e ulaşmasının beklendiğini nâkil Güreşçi, edisyon günlerde yapılan dayanışmanın unutulmaz olduğunu, esenlik ve güzellikle hatırlanacağını vurguladı.

“Biz eş değil, kardeşiz”

Büyükelçi Yusuf Cüneyd dahi iki mutluluk ortada dinç kardeşlik bağlarının olduğunu belirterek, “Tığ arkadaş değil, kardeşiz. Türkiye’nin seçkin sorununun Pakistan’ın birlikte sorunu olduğuna inanıyoruz. Türklerin kalbi Pakistan ile Pakistanlıların kalbi üstelik Türkiye ile atar.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye ile ortak tarihi mirasa topluluk olduklarını anlatım fail Cüneyd, Pakistan’ın tahakküm günlerde Türkiye ile baş başa duracağını kaydetti.

Gemideki yardımlar, işlemlerin ardından AFAD koordinasyonunda depremden etkilenen illere ulaştırılacak.

Limandaki programa, Bahir Kuvvetleri Akdeniz Nahiye ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Kesinti, Vali Yardımcısı İbrahim Banal, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Aslan, İl Uyanık Komutanı Sancak Necip Çarıkcıoğlu ile Deniz Boyu Güvenlik Akdeniz Toprak Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek da katıldı.

Share: