Pakistan’dan insani müzaheret malzemesi taşıyan önceki gemi Mersin Ağacı Limanı’na geldi

Depremzedeler için insanca müzaheret malzemesi taşıyan Pakistan Deniz Kuvvetlerine ilişkin geçmiş gemi, Mersin Ağacı Arsıulusal Limanı’na ulaştı.

Karaçi Limanı’nda 28 Şubat’ta planlı törenle yola çıkan “PNS Nasr” gemisi, sabah saatlerinde limana yanaştı.

Afetzedeler amacıyla 22 bin battaniye, 1800 kışlık keçe ve muhtelif bindi malzemeleri haiz askeri gemi, Ilbay Ali Hamza Pehlivan, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd ve özge ilgililer tarafından karşılandı.

Pehlivan, gemideki incelemenin ardından, Pakistan heyetini kentte ağırlamaktan hava sevinme duyduklarını söyledi.

İki ülkenin geçmişten bugüne çok mümasil ahzüita içerisinde olduğunu aktaran Güreşçi, “Türkiye ve Pakistan’ın bittabi diplomatik ilişkileri var ama bunun ötesinde muadele ilişkileri var ve her geçen zaman bu kardeşlik ilişkileri derinleşiyor, daha birlikte gelişiyor. Zaman tıpkı örneğini burada yaşıyoruz.” dedi.

Pehlivan, Türkiye’nin yaşadığı depremlerin çok sayıda kişiyi etkilediğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bölgeye bildirme mümasil illerden biri olan Sazak, bire bir 81 vilayetimiz kadar hem depremzede vatandaşlarımıza ev sahipliği düzenlemek hem birlikte kurum ve kuruluşlarımızla kendinden vatandaşlarımızla bölgeye yardım ve bindi iblağ üstüne üzerine düşeni yaptı. Ülkemiz, devletiyle, milletiyle, 85 milyon insanıyla kenetlendi ve depremin yaralarını bilcümle gelişigüzel muhasara gayreti içerisine girdi. Bu himmet, artarak devam ediyor. Talih yerine depremin, bu afetin yaralarını sararken Pakistan kadar ahi, arkadaş ülkelerden mevrut yardımlar üstelik miktarının ötesinde anlamı itibarıyla bizleri haddinden fazla memnun etti. Oralardan kalkıp buralara gelmeniz, Pakistan devletinin, halkının selamını ve önceki olsun dileklerini iletmeniz bile başlı başlına karşılık tabir ediyor.”

Pakistan’ın ikinci yardım gemisinin 23 Mart’ta Sazak’e ulaşmasının beklendiğini aktaran Güreşçi, print günlerde yapılan dayanışmanın unutulmaz olduğunu, selamet ve güzellikle hatırlanacağını vurguladı.

“Tığ hempa değil, kardeşiz”

Büyükelçi Yusuf Cüneyd birlikte iki talih ortada aktif beraberlik bağlarının olduğunu belirterek, “Tığ yoldaş değil, kardeşiz. Türkiye’nin her sorununun Pakistan’ın dahi sorunu olduğuna inanıyoruz. Türklerin kalbi Pakistan ile Pakistanlıların kalbi bile Türkiye ile atar.” diye konuştu.

Türkiye ile ortak tarihi mirasa cemaat olduklarını tabir eden Cüneyd, Pakistan’ın baskı günlerde Türkiye ile müşterek duracağını kaydetti.

Gemideki yardımlar, işlemlerin peşi sıra AFAD koordinasyonunda depremden etkilenen illere ulaştırılacak.

Limandaki programa, Deniz Kuvvetleri Akdeniz Nahiye ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Göz, Ilbay Yardımcısı İbrahim Banal, İl Inanma Müdürü Mehmet Arslan, İl Kurnaz Komutanı Liva Soylu Çarıkcıoğlu ile Periferi Asayiş Akdeniz Nahiye Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek de katıldı.

Share: