Hdp Sözcüsü Günay: Tek Âdem ve Etrafındaki Yarar Gruplarının Kazanması İçin Buyurmak İstenen Bütçe Teklifidir, Müfit Diyeceğiz

HDP Sözcüsü Ebru Günay, 2023 yılı bütçe teklifi amacıyla, “82 milyon kişiden alınan vergilerle biricik âdem ve etrafındaki kazanç gruplarının kazanması amacıyla uzanmak istenen ayrımsız bütçe teklifidir. Sarayın şatafatına, yandaşın taleplerine, çetelerin masraflarına yetmedi 21’inci defa hazırladığınız bu bütçe. İktidar ve küçük ortağı nimetlerinden yararlansın diyerek milyonlarca insanın rızkıyla oynanan bu teklife faydalı diyeceğiz” dedi.

HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Bütçe Yasa Teklifinin aleyhinde bayram alarak konuştu. Günay, Kürtçe başladığı konuşmasında, “Dünyanın değme yerinde karı, hayat ve hürriyet diye niteleyerek uğraş fail bilcümle kadınları selamlıyorum” dedi.

Günay, 2023 bütçesinin 660 bilyon lira açıkla değerlendirildiğini kaydederek, “Bu iktidarın yıllardır bizden çaldıkları ile kırcı bir bütçe. Sarayda hazırlanan ve kudret eliyle da komisyonda onaylanan bu bütçe bir seçim bütçesidir. 82 milyon kişiden alınan vergilerle bir tane kayırıcı ve etrafındaki çıkar gruplarının kazanması amacıyla yeter olmak maksut tıpkı bütçe teklifidir. Sarayın şatafatına, yandaşın taleplerine, çetelerin masraflarına yetmedi 21’inci kat hazırladığınız bu bütçe. İktidar ve süfli ortağı nimetlerinden yararlansın diyerek milyonlarca insanın rızkıyla oynanan bu teklife hayır diyeceğiz” diye konuştu.

Günay, Türkiye’nin zarfında bulunduğu ekonomik krizin vebalinin AKP ve MHP’nin boynuna olduğunu vurgulayarak, “Yazık zat çıkarlarını her şeyin üzerine koyan bu iktidardadır” diyerek ilgi çekti.

Günay, AKP’nin seçimi kazanmak amacıyla kesenin ağzını açtığını belirterek, “Bu durumda rekor bütçe açıklarını yanı sıra getirmiş ve bu iktidarın 20 yıldır ülkede yarattığı hesaplar hepimizin geleceğini tamiri ayrıntılı yıllar alacak hasarlara illet olmuştur” dedi.

Share: