Türkiye’nin yer balaban su altı foto sergisi Balıkesir’de

– Türkiye’nin sunu balaban su şeş fotoğraf sergisi Balıkesir’bile

Büyükşehir, Ayvalık’ın akarsu şeş dünyasını dünyaya tanıtıyor

BALIKESİR – Ayvalık’ın misilsiz akarsu altı güzellikleri ve kırmızı mercanlarından oluşan Türkiye’nin sunu balaban akarsu altı foto sergisi; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Su Şeş Sporları Federasyonu iş birliğinde Maltalık Kurultay Merkezi’nde açıldı. Ülkenin önde gelen akarsu şeş foto ve video sanatçıları aracılığıyla çekilen görüntüler; tezkere ve lansman filmlerine dönüştürülecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Su Şeş Sporları Federasyonu hisse senedi birliğinde; 29-30 Teşrinievvel günlerinde, Ayvalık İlçesi’ndeki sualtı bio çeşitliliği ile kırmızı mercanlarını takdim etmek ve belgelemek için gerçekleştirilen akarsu şeş görüntüleme etkinliğinde çekilen 50 fotoğrafın sergilendiği Türkiye’nin yer şişman su altı fotoğraf sergisi, Sahn Kurultay Merkezi’nde açıldı. Türkiye’nin önde mevrut akarsu altı ışık ve videoteyp sanatçıları vasıtasıyla çekilen görüntüler, pusula ve lansman filmlerine dönüştürülerek Balıkesir’in su altı zenginliği tekmil dünyaya tanıtılacak.

Su altı zenginliği tanıtılacak

Dünyada yalnız bir eşi İtalya’nın Portofino kentinde kâin ve keşfedilmeyi muntazır kırmızı mercanların birbirinden sunturlu fotoğraflarının meydan aldığı serginin açılışında mütekellim Balıkesir Üniversitesi Bilgi Yazın Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Dilek Türker, Ayvalık’ta kırmızı mercanların varlığını 2014 yılında keşfettiklerini ifade etti. Doç. Dr. Türker; kırmızı mercanların korunması, varlığını sürdürebilmesi ve plonjon turizminin geliştirilmesi amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ilkin oluşmak üzere bir nice paydaşla teşrikimesai halinde çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Boot Duesseldorf’ta üstelik sergilenecek

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın ise Balıkesir’de, federasyona mecbur 11 spor branşından 10’ununu gerçekleştirebildiklerini belirtti. Şehirde 2023 yılında plonjon turizmi potansiyelini artırarak spor turizmini üstelik harekete geçirmeyi hedeflediklerini söyleyen Münevver, 2024 yılında “Zıpkınla Balık Avı Avrupa ve Afrika Şampiyonası”nı Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte destekleriyle Balıkesir’de Avşa Adası’nda gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi. Ziyalı, bökelik dahilinde 30’a yakın ülkeden sporcuları Balıkesir’bile ağırlayacaklarını söyledi. Sergide düz düz fotoğrafların 21-29 Ocak’ta gerçekleştirilecek Avrupa’nın yeryüzü balaban dalış turizm fuarı olan BootDüsseldorf’ta dahi sergileneceğini belirten Işıklı, akarsu şeş sporlarına verdiği destekler zımnında Başbuğ Yücel Yılmaz’a teşekkürname etti.

‘Sürdürülebilirliği sağlamalıyız’

Güzel bir işe imza attıklarını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz “Bu işin sürdürülebilirliğini sağlamamız lazım. Balıkesir’in 290 kilometre sahili var; bunun kısaca 175 kilometresi Marmara tarafında, 115 kilometresi de Veli tarafında. 52 adamız var ve 6’sında âdem yaşıyor. Bu coğrafya, Türkiye’nin genişlik fena hâlde yeri. Cümle işlerin düzenlenen ve danışılarak yapılması gereken tıpkı coğrafya. Marmara’yı etkisi altına düz müsilaj bu bölgenin dikkatli bir şekilde korunması gerektiğini hepimize gösterdi. Gelişmemiş benzeri müddet içerisinde Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın, belediyelerimizin ve bölgedeki işletmelerin aldığı tedbirlerle bugün bundan sonra müsilajı konuşmuyoruz. Önümüzdeki yıllarda da tedbiri elden bırakmayarak konuşmayacağız inşallah” dedi.

‘Turizmi 12 aya duyurmak istiyoruz’

Kırmızı mercanların korunmasına müteveccih yaptıkları çalışmaları aktaran Komutan Yücel Yılmaz, 29 Teşrinievvel’da gerçekleştirilen su altı görüntüleme etkinliği neticesinde haddinden fazla fena hâlde fotoğrafların ortaya çıktığını belirterek “Bu asıl fotoğrafların sayısının her an artmasını istiyoruz. Bu fotoğraflar tarafından plonjon meraklılarının bu bölgeyi keşfetmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Bu işin ekonomisi ve sürdürülebilirliği haddinden fazla koskocaman. Şehrimizi, 45 günce ayrımsız tatil bölgesi olmaktan çıkarıp farklı etkinlikler ve yarışmalarla turizmi 12 aya aksettirmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

‘Denizimizi seviyoruz’

Son dönemdeki yatırımlar yardımıyla Balıkesir’in ulaşılabilirliğinin haddinden fazla kayırıcı düzeye çıktığını belirten Komutan Yücel Yılmaz “Denizimizi seviyoruz, Balıkesir’imizin ekonomisini güçlendirmek istiyoruz. Turizm gelirlerimizin artmasını istiyoruz. Bunu Erdek’te birlikte, Gömeç’te de, Burhaniye’da da, Edremit’te dahi, Ayvalık’ta de tezyit etmek istiyoruz. Bu cins çalışmaları yapmaya bitmeme edeceğiz.

Share: