Kazak Gazeteciler Balıkesir’de

Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı düzenlediği organizasyonla Kazakistanlı gazetecilere Balıkesir’i tanıttı. Tıkır Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova başkanlığında Kazakistan’dan gelen gazeteci, radyocu ve televizyoncular çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Dört günlük programla Balıkesir’e mevrut Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı üyesi Kazakistan heyeti, kentin tarihi yerlerini musahabe etti. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çıpa ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla ağırlanan yıldız bilimi antrparantez Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Medya Merkezi ve Matbuat Müzesi’ni gezdi.

Programın evvel gününde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında saha düzlük Çamlık Rekreasyon Alanını gezen Kazak Gazeteciler burada BALMEk kurslarını, Kavim Kütüphanesi’ni, Sayısal Toyluk Merkezi’ni ve Balıkesir’in tarihi Zağnos Ağırbaşlı Camisini gezdi. Kazak gazeteciler ziyaretlerinin ikinci günü ise Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Iletişim Araçları Merkezi ve Basın Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Evcil ceride ziyaretleri bile işleyen Kazak Gazeteciler henüz sonraları Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan ve Büyükşehir Belediyesi Matbuat Daire Başkanı Taner Korkmaz’la tıpkı araya geldi. Kazakistan heyeti akıbet adına Balıkesirli matbuat mensuplarıyla yemekte buluştu. Kazak Gazeteciler Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan’a misafirperverliğinden hava Kazakistan Milli kıyafeti olan Çapan Kostümü hediye etti.

Naziya Bissenova: “Balıkesir’e konuk olduk”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Medya Merkezi ve Basın Müzesi’ni gezdikten bilahare değerlendirmede kâin Kazakistan Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova, “Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı’nın Kazakistan’daki üyeleri iki yıl önceki Balıkesir’e akmak amacıyla hazırlanmıştık. Pandemiden kıran Balıkesir’e bire bir cins gelemedik. Dün üstelik Balıkesir’e geldik. Gelmeden önceki Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çipo’le görüşerek Büyükşehir Belediyesi ile alay malay izlence hazırladık. Çok pir tıpkı izlence oldu. Sağlıklı olsun Ramazan Çipo başkanımız ve idare kurulunun misafiri olduk. Cemiyet binasında incelemelerde bulunduk. Burada hemen etkin gazeteciler değil Balıkesir’e izlerini bırakan hayatta olmayan gazetecileri dahi unutmamışlar. Bu çokça iyice bire bir davranış ve gelecek nesiller üzere üstelik çok koskocaman. Onun için Ramazan Çipo ve yönetimine teşekkürname ediyoruz. Burada bire bir derinti arkadaşımız, dostumuz oldu. Maatteessüf Kazak Gazeteciler Türkçe anlayamıyorlar amma burada Türk meslektaşlarıyla tanışıp kaynaştılar. Bu birliktelik ahi iki ülkenin birbirini tanımasına çokça faydası var. Kazak Gazeteciler Balıkesir’i tanışacaklar ve Kazakistan’a döndüklerinde Balıkesir ve Türk kardeşlerini orada tanıtacaklar” diye konuştu.

BGC Başkanı Ramazan Çipo: “Balıkesir’i meslektaşlarımıza tanıtıyoruz”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çipo ise Kazak Gazetecileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti amacıyla yetişkin olan Türkçe Cumhuriyetlerden biri olan Kazakistan’dan meslektaşlarımızı burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ziyaretin hem iki mutluluk açısından hem iki ülkedeki gazetecilerin birbirleriyle kaynaşması, işbirliği yapması açısından koca olduğuna inanıyorum. Bu atılmış önce adımın genişleyerek ilerleyeceğini düşünüyoruz. Arkadaşlarımızla tığ Balıkesir’le alay malay ülkemizin dahi değerlerini, güzelliklerini anlatmaya çalışacağız. İnşallah memnun kalırlar” dedi.

Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan: “Balıkesir’dahi ağırlamaktan bahtiyarlık duyduk”

Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinin peşi sıra yerel gazeteleri de gezen Kazakistanlı Gazeteciler Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz’ı üstelik musahabe etti. Ziyarette konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, “Balıkesir kendi zarfında esasen üç iklimi barındıran, üç farklı coğrafyası mevcut çokça balaban ve evire çevire ayrımsız kent. Bugün Balıkesir’in merkezindesiniz. Amma Edremit Körfezinde ve Cenup Marmara’üstelik görev fail meslektaşlarınız birlikte var. Yani birkaç günde Balıkesir’i anlamanız ve değerlendirmeniz ağırlık. Balıkesir’in ilkbaharı ayrı, sonbaharı ayrı güzeldir amma yazı bambaşkadır. Değişik mevsimlerde dahi sizi bekleriz. Balıkesir’dahi kalacağınız süre zarfında inşallah iyice anlar biriktirirsiniz. Bu anıları birlikte bulunduğunuz yerlerde sair insanlarla üstelik paylaşırsınız. Önceki kardeş oluruz sonraları tecim yaparız. Burada Kazakistan’dan muhtemelen sayıda öğrenci da var. Onlar bazen tercihlerini Türkiye’birlikte sürdürmek yahut Türk dostu olarak memleketlerine gidiyorlar. Balıkesir’e geldiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kazakistan milli kıyafetini dürü ettiler

Ziyarette Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz Balıkesirli gazetecilerin Kazakistan’a görüşme yapmalarında destek olacaklarını dile getirdi. Ziyaretin böylelikle Kazakistanlı Gazeteciler Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a Kazakistan Hanlarının giydiği milli kıyafetini hediye etti. Ülfet kapmasında Kazakistanlı Gazeteciler Edremit Körfezi’ndeki ilçeleri üstelik gezdikten bilahare Çanakkale’ye akıntı edecek. – BALIKESİR

Share: