Şanlı Öztunç Cehre Fiyatları Üzerinden AKP’yi Eleştirdi: “Şu Pamuğun Akını Üstelik Kirletiyorsun, Ika Eyleme”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç Meclis’te yaptığı matbuat toplantısına topraktan sökülmüş cehre bitkisiyle geldi. Kilosu 13-14 TL olan pamuk fiyatlarının maliyetle beraber çiftçiyi bitme noktasına getirdiğini tamlayan Öztunç, “Yahu ayrımsız tek senin adın selim kalmış, şu pamuğun akını üstelik kirletiyorsun. Karaca ayla getiriyorsun. Etme eyleme çiftçinin hakkını ver” dedi. Öztunç, hemşehrisi olan AKP Grup Başkanvekili, Kahramanmaraş Milletvekili Ateş Parçası Ünal’ı de cumhuriyet ile ilgilendiren sözleri nedeniyle kınadığını söyledi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Uca Öztunç, cehre üretimi yapılan Adana, Osmaniye, Gaziantep, Hatay milletvekilleri ile birlikte TBMM’dahi basın toplantısı yaptı. Öztunç konuşmasında AKP Kahramanmaraş Saylav Yırtıkça Ünal’ın, “Bire Bir ekin devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, kısacası bütün tefekkür setlerimizi yok etmiştir” sözünü kınadı. Öztunç, şunları söyledi:

“ELEŞTİRDİĞİ CUMHURİYET DEVRİMİ OLMASAYDI MAHİR ÜNAL ZAMAN MİLLETVEKİLİ OLAMAZDI”

“Ben birlikte Elbistanlıyım. Sayın Dirayetli Ünal’ın sözlerini üzülerek izledik. Bizim topraklarımız, yani Elbistan, Kahramanmaraş cumhuriyete mecbur topraklardır. Sayın Uz Ünal memleketimiz Elbistan, Kahramanmaraş cumhuriyete bağlı topraklardır. Sayın Maharetli Ünal’ın unuttuğu şu, şayet o eleştirdiği cumhuriyet altını devrimi olmasaydı zaman kendisi saylav olamazdı, zaman saylav ise bunu cumhuriyete borçlu benzeri bizim kadar. Ünal’ın sözlerini kınıyoruz.”

TEZEK 3 KATTAN FAZLA ARTMIŞ AMA IĞ AYNI MÜLK

Pamuğun kilosunun “13-14 TL ortada çiftçiden satın alındığını” hatırlatan Öztunç AKP’nin evcil esrar yerine üstelik ithalat yaptığını belirterek, şunları söyledi:

“Bizim bölgelerimiz cehre bölgesi. Pamuk çocukların okula giderken defterini, kalemini, silgisinin parası. Askere gönderdiği oğlunun askerdeki harçlığı bu pamuk. Ekmektir cehre ekmek. DÜRÜST Öğür iktidara gelmeden geçmiş 99 yıllarında cehre ekim alanı 757 bin hektardı zaman 400 bin hektara düştü. Maalesef AK Parti pamuk üreticilerini bozuk etmiş durumda. Bizim çiftçimiz üreticimiz iğ üretip para kazanacağına DOĞRU Öğür, ‘Biz bunu yabancı çiftçiye ektireceğiz onlar servet kazansın’ dedi. Böyle giderse Adana’dahi, Urfa’üstelik, Kahramanmaraş’ta Hatay’bile cehre üretimi olmayacak, adamakıllı bitecek. Çünkü şu anda bu cehre 13-14 liralık (kilosu). Geçtiğimiz yıl motorin 7 liraydı bugün 28 teklik. Amma cehre bire bir dünyalik. Matbua 3 katından çok artmış amma pamuğun fiyatı sabit.

“ÜLEN TARIM BAKANI; SENİN MEMLEKETİN DAHI SİYASET YAPTIĞIN KAYRAN DA PAMUK BÖLGESİ”

Biz Çukurova’daki cehre üreticisinin sesi yerine başkaldırma ediyoruz. Mebus olarak SELIM Tümen’ye diyoruz kim, ‘Yahu bire bir yegâne senin adın doğru kalmış, şu pamuğun akını birlikte kirletiyorsun, yağız hale getiriyorsun. Etme eyleme çiftçinin hakkını ver’ diyoruz. Ulan Tarım Bakanı, Kahramanmaraş kökenli Adana’da siyasa yapmış olan lan Tarım Bakanı; senin memleketin bile siyasa yaptığın kayran da iğ bölgesi. Pamuğun köken fiyatı belirlenmeli. Üretici tüccarın kucağına itilmiş durumda. İthalat sevdalısı olan AKP’yi uyarıyoruz. ‘Cehre ithalatından vazgeç, yerel pamuğa destek ol’ diyoruz.

MİLLET İTTİFAKI’NDAN MABEYIN BEKLEYENLER AVUCUNU YALAR DİYORUZ”

Toplantının arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Öztunç, İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener’in “başörtüsüne” müteveccih sözleri için şunları söyledi:

“İttifaktan ayrılıyor yorumları yandaş kalemlerin, taraftar basının ve DÜRÜST trollerin en iri istediği istiyorlar ki, bu Kavim İttifakı ayrımsız dakika geçmiş dağılsın. Bunun amacıyla rastgele cins kargaşa arabozanlık yapmaya çalışıyorlar. Amma bizim Budun İttifakı’nda demokratlık var. Budun İttifakı liderleri konuşurlar, konuşuyorlar. Tığ konuşarak anlaşıyoruz. Orada anca bir özdek bulunmayan. Topluluk İttifakı’nda tıpkısı hayat konuşuyor. Tayyip Erdoğan ne derse Çap Bahçeli, Destici ‘hay hay’ diyor. Tayyip Erdoğan hangi derse iktidarın ortağı olan Yurt Partisi Perinçek ‘Hay hay’ diyor. Tığ birlikte anca değil. Demokrasiye bağlıyız. Millet İttifakı’nda seçme açiklik yoktur. Kavim İttifakı’ndan ara bekleyenler avucunu yalar diyoruz.

Ali Öztunç, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Çiy Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasına müteveccih birlikte, “Özge konuda da adli proses işliyor konunun takipçisiyiz. Bir fırsat bilip Birliğe kayyum nasıp girişimini da doğru bulmayız. Ilişki zat tüzüğüne göre gereğini yapar diye niteleyerek düşünüyoruz” dedi.

Share: