ICRA VEKILI VARANK AVRUPA’NIN GİRİŞİMCİLİKTE IŞILDAK YILDIZI TÜRKİYE OLMUŞTUR

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Uzlaşma İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi (ENHANCER) Projesi’ sertifika töreninde konuştu. Vekil Varank Hamdolsun bugün Avrupa’nın girişimcilikte projektör yıldızı Türkiye olmuştur. Şüphesiz ‘ENHANCER Projesi’ bile lazım hedefleri, ister bütçesi ile Türkiye’nin ivmelenmesine nazik ulama sağlıyor dedi.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Uyum İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi’nden (ENHANCER) destek ve mevhibe almaya doğruluk kazanan projelerin tanıtıldığı şehadetname törenine katıldı. Törende, AB Tevessü ve Komşuluk Konseyi Komiseri Oliver Varheyli ve Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank meşveret gerçekleştirdi.

‘GAZA BASTIK DERSEK HERHALDE ABARTMIŞ OLMAYIZ’

Türkiye’nin AKARSU ile kestirmece 60 almanak bir iştirak ve teşrikimesai içre olduğunu tamlayan Bakan Varank, Türkiye SUTAŞ Mali işbirliği süreci kapsamında başlattığımız kompetitif sektörler programında bilhassa sonuç dönemde gaza pestil dersek, herhalde abartmış olmayız. Ardı ardına proje açılışları yaptığımız fazlalaşan benzeri dönemden geçiyoruz. en son iki hafta önce İstanbul Tecim Odası Sınai Dizayn ve Prototipleme Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdik. Temennimiz Avrupa Birliği ile Kompetitif Sektörler Programı’nda yakaladığımız canlı işbirliğinin ENHANCER Projesi’nde da bitmeme edebilmesi. 2020 yılında uygulamaya başlanan proje girişimcilik kapasitesinin iyileştirilmesi noktasında yetişkin tıpkı misyona topluluk. 2023 yılının sonuna büyüklüğünde devam edecek proje ile girişimcilik ve istihdam imkanları iyileştirilecek ve Türkiye’deki girişimcilik kültürüne katkıda bulunulacak dedi.

‘117 PROJEYE YAKLAŞIK 11 MİLYON EURO ÜS TAHSİS EDİLDİ’

Projenin göçmen yoğunluğundan etkilenen 11 ilde uygulandığını ifade fail Varank, 32.5 milyon Euro bütçesi olan ve İstanbul, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Şanlıurfa ve Hatay’da muteber proje kapsamında 5 ayrımlı teberru programı zar edildi. 117 projeye kestirmece 11 milyon Euro cins tahsis edildi şeklinde konuştu.

‘AVRUPANIN GİRİŞİMCİLİKTE IŞILDAK YILDIZI TÜRKİYE OLMUŞTUR’

Proje üzerine memnuniyetini dile getiren Varank Hamdolsun zaman Avrupa’nın girişimcilikte ışıldak yıldızı Türkiye olmuştur. Pekâlâ ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Harmoni İçin Girişimcilik Kapasitesinin İyileştirilmesi’ yani ‘ENHANCER’ bile lüzum hedefleri lazım bütçesi ile Türkiye’nin ivmelenmesine balaban yardım sağlıyor. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı yerine bugüne büyüklüğünde yapılan yatırımları kıvançla strateji ediyoruz diye konuştu.

Vekil Varank ve Komiser Varheyli, muvaffakiyetli kâin projelere sertifikalarını arz etti. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Bakan Mustafa Varank merasim alanından ayrıldı. KEZ Mali Yardım Fonu finansörlüğünde planlı proje, Türkiye’üstelik Arsıulusal Barhana Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) eliyle organize ediliyor. 2023 yılına kadar sürecek proje ile Türkiye’üstelik girişimciliğe destek verilmesi ve maddesel kaynaklarının artırılması hedefleniyor. Proje kapsamında Türk ve Suriyeli girişimcilerin projelerine teberru ve bindi veriliyor.

Share: