Müeddep İlikli Şehriye Çorbası

Müeddep İlikli Şehriye Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 sayı iliklenmiş kemik
 • 2 kemirmek kaşığı arpa şehriye
 • 2 litre su
 • 1 aşındırmak kaşığı un
 • 1 kemirmek kaşığı yoğurt
 • 1 husye sarısı

Müeddep İlikli Şehriye Çorbası Tarifi Lacerem Yapılır?

 1. Öncelikle ilikli kemiğimizi iyice yıkayalım ve akla yatkın bir tencereye alarak üstüne suyunu ekleyelim ve sayı farkı 2 saate mail kaynamasını sağlayalım.
 2. Kaynayan iliklenmiş kemiğimizden iliklerimizi dirgen/kaşık yardımı ile ayıralım ve kemiğimizi tencereden çıkaralım.
 3. Kaynamakta olan iliklenmiş suyumuzun içerisine şehriyelerimizi atalım ve şehriyeler yumuşayana büyüklüğünde kaynatmaya bitmeme edelim.
 4. Şehriyelerimiz yumuşadığında terbiyesi için lazım umum malzemelerimizi aynı kaseye alarak kıvam alana büyüklüğünde karıştıralım. Buradan sonrası koskocaman açıkcası. Terbiyemizi serian tencereye boşaltmayalım.
 5. Tenceremizde kaynayan çorbamızdan 1-2 kaşık alarak terbiyenin içine ekleyip karıştıralım.
 6. Terbiyemiz az buçuk ısınmış olacak böylelikle. Bu işlemi yapmayıp direkt tencereye arttırma ettiğimizde çorbamız kesilir.
 7. Isınan terbiyemizi yavaşça çorbamıza ekleyelim.
 8. Sonradan çorbamız hiç kaynamamış kadar olacak ve yeniden öfkelenme sürecine geçecek. Bu aşamada çorbamıza usulca ilave etmiş olduğumuz terbiyemizin ağız ağıza marine olması ve iliklerin ufak parçalar haline gelmesi için tel mikser ile çorbamız kaynayana büyüklüğünde karışırmanızı tavsiye ederim.
 9. Dilerseniz çorbamız kaynadıktan bilahare üstüne az buçuk nane atabilirsiniz. Benim kızım henüz sevmediği için ego koymuyorum ama hesap pusulası edersiniz kim anca üstelik çok lezzetli oluyor.
 10. Çorbamız kaynadıktan sonraları gösterişli ateşte 5-10 zaman daha pişmesini bekleyip altını kapatıyoruz. Dilerseniz dolaşık oranlarını arttırıp kendiniz içre yapabilirsiniz. Bebişlerinizin istekle içeceğine eminim
Share: