Malatya Misil Üretimlik planlaması yapıldı

Malatya Tecim ve Sanayi Odası’nda (MTSO) Malatya Benzeşim Üretimlik 2022 Yılı Değerlendirmesi ve 2023 Yılı Planlaması İstişare Toplantısı düzenlendi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Önemli Araştırmalar ve Feyiz Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Maksat Ar, Umum Müdür Yardımcısı Görüntü Öztoprak Yılmayan, Olgunluk Uygulamaları Dairesi Başkanı Gül Taşkıran Battal, Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Ebru Seyhan Akyol Ankara’dan gelerek toplantıya paydaşlık sağladı.

“İlimiz imalat sektörü amacıyla yeni tıpkı dönemin başlangıcı olacak”

Toplantının küşat konuşmasını fail MTSO Sedir Başkanı Kağan Er, Benzeşim Fabrikada gelinen proses için bilgiler verdi. Çeri, “Odamız himayesinde kurulan Benzer Fabrika, 2. OSB’bile inşaatı tamamlanan eskimemiş İŞGEM binası içerisinde düzlük matlup. 671 metrekare mecbur alanda cıvıltı yürütecek olan Müşabih Fabrikada eğitim sınıfları ve atölyeler da meydan takanak. Müşabih Üretimevi Hukuksal Kişiliği oluşturuldu, Odamız ile vekâlet beyninde İşbirliği Protokolü imzalandı. İnşaat süreci tamamlanan Malatya Misil Üretimlik, Şark Küçük Asya Bölgemizdeki önce Benzer üretimevi olacak. Elden ilimize değil bölgemizdeki tam illerin sanayilerine katkı sunacak. Benzeşim Fabrika, ilimiz imalat sektörü amacıyla yıpranmamış bir dönemin başlangıcı anlamı taşımaktadır. Ayrıca darülfünun – sanayi bağının güçlenmesi üzere adeta açacak konumunda olacaktır. Sanayimize, şehrimize ve bölgemize okşayıcı olsun” diye konuştu.

“Planlı tıpkısı şekilde Malatya menent fabrika’nın kurulumunu kombinasyon edeceğiz”

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Bereket Umumi Müdürü Prof. Dr. İlker Amaç Ar de, “Malatya Model Fabrikanın kurulum süreci amacıyla ayrımsız aradayız. Haddizatında bu sürecin tamamında Malatya Tecim ve Sanayi Odamız ve ait paydaşlarımızla daim bildirişim halindeyiz. Bugün bulunan durumu gözden buyurmak ve önümüzdeki dönemde yapılacak faaliyetleri kıymetlendirmek, hem dahi model üretimlik binamızı yerinde uğraşmak namına Malatya’dayız. İnşallah bu toplantıyla süreci elan bile hızlandırarak düzenlenen benzeri şekilde Malatya Mümasil Fabrikamızın kurulumunu tevhit edeceğiz. Eş sahipliğiniz için teşekkürname ediyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının peşi sıra Gürlük Uygulamaları Dairesi Başkanı Gül Taşkıran Battal yoluyla Bakanlıkça Gerçekleştirilen 2022 Yılı Faaliyetleri ve 2023 Yılı Planlaması ile Malatya Benzer Fabrika Kurulum Süreci konularında tike gerçekleştirildi.

Toplantıda, MTSO Umumi Heyet Üyeleri Özcan Dündar, Batuhan Demirel, Basri İlhan, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve kurumların müdürleri ile temsilcileri de düz aldı.

Toplantının arkası sıra gök bilimi Malatya 2. OSB’dahi meydan kayran Bir Fabrika binasında incelemelerde bulundu. – MALATYA

Share: