Korona virüsten ölen babalarının mezarını memleketine taşıdılar, anısına üstelik sülale yaptılar

Korona virüsten ölen babalarının mezarını memleketine taşıdılar, anısına üstelik familya yaptılar

MARDİN – Mardinli Uca Daş, 2020 yılında korona virüs salgını başında İstanbul’da evlatlarını konuşma etmeye giderken virüse yakalanarak hayatını kaybetti. O dönme tedbir zımnında Daş, İstanbul’de defnedildi. Henüz sonra çocukları cevaz alarak babalarının mezarını ilk Mardin’e taşıdı, peşi sıra anısına ocak yaptı.

İstanbul’bile hararetli çocuklarını 2020 yılında sahne olmak üzere yolculuk fail Şanlı Daş, güneş tacı virüse yakalanarak ölüm etti. Virüsün ilk başlarında alınan önlemler nedeniyle de İstanbul’a defnedildi. Daş, çocuklarına yaşadığı ve büyüdüğü köye defnedilmek istediğini vasiyet etti. Vefatından kısaca 10 ay sonra çocukları vacip izinleri sağladılar ve babalarını büyüdüğü köy olan Mardin’in Derinsu köyüne defnettiler. Babalarının vefatından yaklaşık 1 yıl bilahare özlemlerini gidermek için Ulu Daş’ın anısına Mardin taşından köylerine ev yaptırdılar.

“İlk yakalananlardan ve rahmetlik olanlardandı”

Emrihak eden Uca Daş’ın amcası olduğunu ve köy halkı marifetiyle Ulu Daş’ın haddinden fazla sevildiğini tamlayan Akif Işık, “Rahmetli Ulvi Daş amcamızdı, hem üstelik komşumuzdu. Köyümüzde müstehap birisiydi. Çokça kızıl aynı insandı. 1993’te çocukları aksiyon imkanı üzere İstanbul’a gitmişti. Ali baba yarısı burada köyde kalıyordu, çocuklarını yutmak üzere İstanbul’a gitmişti 1 kamer kalıp dönecekti buraya. O dönmeden korona çıktı orada hastalığa yakalandı ve maatteessüf yeğeni ile bu arada rahmetlik oldu. İlk yakalananlardan ve rahmetli olanlardandı. Cenazelere kimse yaklaşamamıştı. 10 ay sonradan yeğeniyle bu arada cenazesini buraya getirdiler. İlk önceki İstanbul’a defnedilmişlerdi. 10 kamer bilahare imkanları yetti köye getirdiler. Çocukları onu çokça sevdiği üzere buraya benzeri ocak yaptılar. Çocukları şu zaman İstanbul’bile, yaz aylarında 1 yahut 2 ay geliyorlar ardından ferasetsiz dönüyorlar. Köyde iş imkanı olmadığı üzere orada çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Share: