Kış mevsiminin ağır geçtiği Bayburt’ta sobaların pabucu dama atıldı

Şita mevsiminin kısık geçtiği Bayburt’ta sobaların pabucu dama atıldı

BAYBURT – Bayburt merkezde gaz kullanımının yaygınlaşmasından belde sobalara olan irade azalırken, soba satışları eğleşme noktasına geldi.

Kent merkezinde sobalara olan ilginin azalmasında bildirme mehabetli faktörün gaz olduğunu ifade fail esnaf İsmet Çipo, köylerde dahi hatim radyatör sistemine geçildiğini vurgulayarak, köy yerlerinde dahi soba kullanımının giderek azaldığını söyledi.

“Soba fiyatları 3 bin liralık ile 5 bin liralık ortada değişiyor”

Soba üretimindeki maliyetin arttığını, buna karşın seçme bütçeye akıllıca fiyatta sobaların olduğunu dile getiren Çıpa, fiyatların 3 bin liralık ile 5 bin lira ortada değiştiğini aktardı. Sobaların etraflı ömürlü olduğunu bu nedenle bire bir sobanın 5-10 yıl ortada kullanılabileceğini anlatım eden Demir, “Sobalar mufassal ömürlü oluyor. Ayrımsız soba alırsın ayrıntılı yıllar kullanırsın, o yüzden bizim satışlarımız azık sektöründeki kabil anbean herhangi bir zaman olmuyor. Haliyle saf gazın yaygınlaşması, benzeri malın detaylı ömürlü olması bizim sektörümüzü birlikte az buçuk etkiliyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Bayburt’ta şita mevsiminin gelmesiyle birlikte, uzmanlar soba kullanımında ilgi edilmesi müstelzim hususlarda vatandaşı uyararak soba zehirlenmelerinin önüne geçilebilmesi üzere soba ve baca temizliğinin eğlenceli olarak yapılması çağrısında bulunuyor.

Share: