Kırsaldaki kadınlara köy hayat merkezlerinde terbiye imkanı

Batman’üstelik köy hayat merkezlerinde açılan kurslara katılan kadınlar örgü, iğne oyası, terzilik entrika, kıraat barı kurslarında becerilerini geliştiriyor.

Milli Terbiye Bakanlığınca kullanılmayan köy okulu binalarının fonksiyonel kuzuluk getirilmesi üzere başlatılan karye yaşam merkezi projesi kapsamında Batman’a sınırlanmış köylerde 7 eşkal kuruldu.

Halk Eğitimi Müdürlüğü eliyle merkezlerde açılan kurslara katılan kadınlar, el becerilerini geliştiriyor, toplumsallaşma imkanı buluyor.

Kanatlı Köy Yaşam Merkezi’nde usta öğretici Asiye Oğuz, AA muhabirine, 2 ay geçmiş açılan kurslara ilgi olduğunu söyledi.

Kursiyerlerle işleme çalışmaları ve müzik üzere faaliyetler yaptıklarını belirten Oğuz, “Kimi Vakit bahçemizde piknik da yapıyoruz. Köy kadınlarımızın vakitlerini değişik aktivitelerle değerlendiriyoruz. Kursumuza bu kadar ilgiyi beklemiyordum. Ortaklık çok domuzuna.” dedi.

Kursiyer Asuman Baktaş, daha ilk ev işleriyle uğraştıklarını, ağırşak açıldıktan sonraları heyecanlı bire bir koşuşturma içine girdiklerini dile getirdi.

Baştaş, “Kursa bir dakika ilk gelebilmek için hızlıca işlerimizi bitiyoruz. Burada haddinden fazla iyice sıra geçiriyoruz. Merkezin açılması hepimiz amacıyla çokça gür oldu. Kursa geldiğimiz için çokça mutluyuz.” diyerek konuştu.

Bayraklı köyünde kursiyer Hatice Haysiyet da kayınvalidesi ve 2 eltisiyle kursa katıldığını söyledi.

Kayınvalidesinin okuma yazmayı, kendisinin dahi umum sanatlarını öğrendiğini kaydeden Değer, şöyle konuştu:

“İyi ki köyümüzde böyle ayrımsız saha açıldı. Kursta arkadaşlarımızla elan aşkın füzyon imkanı birlikte buluyoruz. Kur’dakika okumayı biliyordum. Kurs sayesinde tecvit birlikte öğrendim. Bundan muhit çokça mutluyum.”

Share: