Hdp’li Şevin Coşkun’dan Vekil Soylu’ya: “Çokbilmiş Telefona Topluluk Olmayan Kadınların, Kades Uygulamasından Yararlanmaları Amacıyla Telefon ve İnternet…

HDP Muş Saylav Şevin Ateşin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; “Fikirli telefona eş olmayan ve internete erişimde sorun tüvana kadınların, KADES uygulamasından yararlanmalarını boylamak üzere telefon ve genel ağ tahsisine ilişkin aynı çalışmanız olacak mıdır” diyerek sordu.

HDP Muş Mebus Şevin Ateşli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ateşin, önergesinde, Eş Müstacel Destek (KADES) uygulamasına ilgili sorular sordu. Coşkun’un önergeye ilişik yazılı açıklaması şöyle:

“4 YILDA 355 BİN 366 KADIN ŞİDDET İHBARINDA BULUNMUŞTUR”

“Karı Evgin Destek (KADES), şiddete uğrayan kadınların yardım isteyebilmeleri için Bakanlığınız aracılığıyla geliştirilmiş ve 24 Mart 2018’de sınav aşamasına geçilmiş bire bir uygulamadır. Uslu telefonlara indirilerek internete mecbur işlevli hale mevrut bu uygulamayla; hüküm tehdidi altında kâin veya çaba görmüş kadınların karşı karşıya oldukları durumu ihbar etmeleri amaçlanmıştır. İçişleri Bakanlığının Temmuz 2022 verilerine göre; KADES uygulaması, 3 milyon 478 bin 641 hayat tarafından çökertme telefonlarına indirilmiş ve 4 yılda 355 bin 366 karı şiddet ihbarında bulunmuştur.

“KADES UYGULAMASINDAN HOPPADAK AKILLI TELEFONU VE İNTERNETİ MEVCUT KADINLAR FAYDALANABİLDİĞİ İÇİN BU KOŞULLARA SAHİP OLMAYAN BİRÇOK KADIN BU UYGULAMANIN KAPSAMI DIŞINDA KALMAKTADIR”

Fakat KADES uygulamasından hoppadak çokbilmiş telefonu ve interneti bulunan kadınlar faydalanabildiği amacıyla bu koşullara sahip sıfır birçok eş bu uygulamanın kapsamı dışında kalmaktadır. Örneğin; TÜİK’in Ağustos 2022 verilerine göre, yüzdelik 19,1’i genel ağ kullanmayan 16-74 yaş grubundaki kadınlar, bu uygulamadan yararlanmamaktadır.   KADES uygulaması kapsamı ve işlevi bakımından bir nice yönüyle muallel durumda iken kadın cinayetleri ve kadına yönelik gayret ise artarak devam etmektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2021 yılında 280 avrat öldürümüş, 217 eş ise kaka şekilde ölmüş bulunmuştur. 2022 yılının ilk 10 ayında 280 eş öldürülürken, 202 kadın karanlık ayrımsız şekilde yaşamını yitirmiştir. Antrparantez 2022 yılında seçim bölgem Muş’ta 2 avrat öldürülmüştür.”

Ateşli, Nazır Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“-Kadına müteveccih şiddeti önleme mekanizmalarından biri yerine Bakanlığınızın nitelendirdiği KADES uygulamasının yaygınlaştırılması için tıpkısı çalışmanız var mıdır?

-Aptal telefona topluluk sıfır ve internete erişimde sorun zinde kadınların, KADES uygulamasından yararlanmalarını büyümek için telefon ve internet tahsisine ilişik bire bir çalışmanız olacak mıdır?

-Son 4 yılda öldürülmüş yahut kaba tıpkısı şekilde yaşamını yitiren kadınların kaçı KADES uygulaması ile ihbarda bulunmuştur?

-KADES uygulamasının sunma birkaç kullanıldığı kentler hangileridir? Bunun gerekçeleri nelerdir?

-Muş’ta KADES uygulamasını telefonuna yükleyen kadınların sayısı kaçtır? Kentte serencam 4 yılda bu uygulama ile birçok ihbar alınmıştır? İhbar sonucunda kadın sığınaklarına yönlendirilen kişi sayısı kaçtır?”

Share: