Hava Bilgisi uzmanlarından Türkiye amacıyla endişelendiren uyarma! Sibirya’dan gelecek soğuklarla geçtiğimiz yıllara göre haddinden fazla daha aşkın kar yağacak

Itici albeni mutluluk genelinde etkisini iyiden iyiye hissettirmeye önceden, faziletli kesimlere yılın ilk karı da yağdı. Fakat uzmanlar esas meyan ayına dikkati çekiyor. Sibirya’dan gelen soğuk gelgel dalgası, Avrupa ve Türkiye’nin kapısını çalacak.

“KUZEY AMERİKA, ALASKA KARLARI BÜYÜK BİR ALANI KAPLADI”

Hava Bilgisi Mühendisi Prof. Dr. Hasan Şekerli, bazen bölgelerde yağışın nazik aynı alanı kapladığını belirterek şunları söyledi; “Özellikle son teşrin ayından itibaren Şimal Amerika, Alaska, Kanada ve Avrasya karları büyük aynı alanı kapladı. Şu andaki seviyesini 41 milyon kilometrekare olduğu kim tarihte sunu çok 46 milyon kilometre ergin ve maksimumları strateji ettiği görülmüş.”

SİBİRYA’DAN MEVRUT SEVIMSIZ ALBENI DALGASI AVRUPA’YI ETKİSİ ALTINA ALACAK

Avrupa ve Türkiye amacıyla ise çatlak ayına belen ediliyor. Uzmanlara bakarak, Sibirya’dan mevrut sevimsiz çekicilik dalgası Avrupa’yı etkisi altına alacak. Ayın geçmiş haftasında alev hissedilir şekilde düşecek. Prof. Dr. Tatlı, Sibirya faziletkâr basıncından dünya ülkede ayazın enerjik olacağını vurguladı; “Türkiye’yi ilişkin hele Avrupa’yı ilişkin bir bahis var. Sibirya erdemli basıncı var. Bu cılız, soğuk aynı gelgel getiriyor. Bu kar örtüsüne ekleme adına buraları henüz birlikte soğutacağı bekleniyor.”

“GEÇMİŞ YILLARA GÖRE HENÜZ ÇOK KAR BEKLENİYOR”

Tahminler akıllıcasına çıkarsa şita, ayazı ve karıyla donduracak. Prof. Dr. Lezzetli, önceki yıllara göre daha fazla kar yağışının beklendiğini da söyledi.

METEOROLOJİ 1 ARALIK PERŞEMBE HAVA DURUMU RAPORUNU YAYIMLADI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Günindi Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Mağrip Karadeniz ( Sinop dünya), Ölçülü Karadeniz’in iç kesimleri ile Mersin Ağacı, Karaman, Aksaray, Kırşehir, Yozgat ve Kırıkkale çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Alelumum baran ve boğanak, Cenup Ege ve Mağrip Akdeniz kıyılarında düzlük yer asuman patırtılı sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Marmara’nın batısı, Kenar Iye ile Antalya’nın şark ilçeleri ve Mersin’in gün batısı kesimlerinde akva olması bekleniyor. Sabah saatlerinde iç kesimlerde meydan meydan sis ve pus olayı bekleniyor.

ÇEKICILIK SICAKLIĞI: Kebir bire bir ayrım olmayacağı, kuzey ve bağırsak kesimlerde zaman normalleri üstünde, değişik yerlerde zaman normalleri civarında seyredeceği anlayış ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum şarki ve güneydoğu, Marmara’bile şarki ve kuzeydoğu yönlerden belli belirsiz, ara sıra itidalli kuvvette eseceği durum ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Marmara’nın batısı, Yaka Iye ile Antalya’nın gün doğusu ilçeleri ve Mersin’in batı kesimlerinde yerel kalkışmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel, taşma kadar olaylara alın tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı baran ve sağanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların Edirne çevreleri, Kırklareli’nin kuzey ilçeleri, Tekirdağ’ın batısı, Çanakkale’nin cenup ve batısı ile Balıkesir’in batı kesimlerinde yerli girmek üzere sağlam olması bekleniyor.

EDİRNE °C, 11°C

Çok bulutlanmış, espaslı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların domestik gelmek için akva olması bekleniyor.

İSTANBUL °C, 12°C

Çok bulutlanmış, fasılalı sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 9°C

Çok bulutlu, fasılalı sağanak yağışlı

TEKİRDAĞ °C, 7°C

Çok bulutlanmış, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların batısında domestik başlamak amacıyla akva olması bekleniyor.

EGE

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı baran ve sağanak, bucak kesimleri düzlük düz asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların ağız Iye’bile yerli doğmak amacıyla akva olması bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 14°C

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, espaslı yağmur ve boğanak yağışlı

DENİZLİ °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlanmış, gün ortası saatlerinden bilahare espaslı boğanak yağışlı

İZMİR °C, 16°C

Parçalı ve çokça bulutlanmış, espaslı bora ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

MUĞLA °C, 12°C

Parçalı ve çokça bulutlu, aralıklı boğanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların meydan düzlük sağlam olması bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, günindi kesimleri ile yarın Sazak çevrelerinin yerel gelmek için sağanak ve kayran kayran gök curcunalı bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların Antalya’nın şarki kesimleri ile Sazak’in batı kesimlerinde düzlük vadi sağlam olması bekleniyor.

ADANA °C, 21°C

Parçalı bulutlanmış

ANTALYA °C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu, espaslı boğanak ve gök patırtılı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu ilçelerinde yerel atılmak üzere sağlam olması bekleniyor.

ISPARTA °C, 13°C

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, espaslı yağmur ve sağanak yağışlı

MERSİN °C, 20°C

Parçalı ve çok bulutlanmış, espaslı boğanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların batı ilçelerinde domestik oluşmak amacıyla kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve vadi saha çok bulutlu, kuzeybatısı ile Karaman, Aksaray, Kırşehir, Yozgat ve Kırıkkale çevrelerinin aralıklı baran ve bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Sabah saatlerinde düzlük yer sis ve parmak olayı bekleniyor.

ANKARA °C, 16°C

Parçalı, derece derece vadi düz çokça bulutlu, akşam saatlerinden sonra boğanak yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 15°C

Parçalı, düzlük meydan çok bulutlu, gün ortası saatlerinden sonradan boğanak yağışlı

KAYSERİ °C, 16°C

Parçalı, anbean saha saha çokça bulutlanmış

KONYA °C, 16°C

Parçalı, tedricen vadi meydan haddinden fazla bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve düzlük saha çokça bulutlanmış, havza geneli (Sinop dış) yerel koyulmak üzere yağmur ve bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Sabah saatlerinde çöz kesimlerinde parmak ve saha düzlük sis bekleniyor.

BOLU °C, 14°C

Parçalı, anbean haddinden fazla bulutlu, evcil görünmek amacıyla baran ve sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 15°C

Parçalı, yavaş yavaş çok bulutlu, yerli tevessül etmek üzere yağmur ve boğanak yağışlı

SİNOP °C, 17°C

Parçalı, tedricen çok bulutlu, yerel başlamak amacıyla baran ve sağanak yağışlı

ZONGULDAK °C, 15°C

Parçalı, yavaş yavaş çokça bulutlanmış, yerli tutmak amacıyla yağmur ve boğanak yağışlı

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı, kayran saha haddinden fazla bulutlanmış, Orta Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin yerel almak amacıyla baran ve bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Sabahleyin saatlerinde Orta Karadeniz’in çöz kesimlerinde düz kayran sis ve inç olayı bekleniyor.

RİZE °C, 18°C

Parçalı bulutlu

SAMSUN °C, 18°C

Parçalı bulutlanmış

TOKAT °C, 10°C

Parçalı ve çokça bulutlanmış, tün saatlerinden bilahare yağmurlu

TRABZON °C, 17°C

Parçalı bulutlu

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı bulutlu geçeceği hesap pusulası ediliyor.

AĞRI °C, 12°C

Parçalı bulutlu

ERZURUM °C, 6°C

Parçalı bulutlu

MALATYA °C, 5°C

Parçalı bulutlu

VAN °C, 9°C

Parçalı bulutlanmış

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı bulutlu geçeceği tutum ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 16°C

Parçalı bulutlanmış

GAZİANTEP °C, 15°C

Parçalı bulutlanmış

MARDİN °C, 16°C

Parçalı bulutlu

ŞANLIURFA °C, 17°C

Parçalı bulutlu

Share: