Galebe köyünde güreşçi köprüsü ve öz ıslahat çalışmaları tamamlandı

Galibiyet köyünde köprü ve dere tashih çalışmaları tamamlandı

BARTIN Geçtiğimiz yıl 11 Ağustos’ta yeğin afetinin yaşandığı Galibiyet köyünde yıkılan köprülerin yenileri mensur edilirken dere ıslahat çalışmaları da tamamlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Gün Batısı Karadeniz bölgesinde etkin olan akva bora yağışların peşi sıra Bartın’ın Kavim ilçesine sınırlı Zafer köyünde köprüler yıkılmış, eş ve işyerleri sular altında kalmıştı. Hâkim sularıyla alay malay kamyon ve binek otomobillerin sürüklendiği köyde hayatın baştan normale dönmesi üzere başlatılan çalışmalar gücük sürede tamamlanırken bölgede yıkılan köprülerin yenileri de mensur edildi. Şevket Su İşleri 23. Havza Müdürlüğüne kapalı 233. Yazıhane Şefliğince yapılan planlamalar doğrultusunda başlatılan çalışmalar neticesinde Galibiyet köyü ve çevresindeki dere yataklarının üzerine; ‘Yengi-1’, ‘Galibiyet-2’, ‘Öncüler-3’ ve ‘Milne-4’ köprülerinin inşaları tamamlandı. 24 metre uzunluğa, 9 metre genişliğe ve 5 metre yüksekliğe sahip köprüler Kemer Güreşçi Köprüsü mimarisinde nesir edildi. Utku köyünden sabık dere hattının ıslahı amacıyla hesaplı çalışmalarda 2 kilometrelik format süresince 10 metre yüksekliğinde ve 20 metre kadar perde zar yapıldı.

Bozulan alt bina ve akarsu şebekesinin yeniden organizasyon edildiği köyde 5 bin 500 metre kare kilitlenmiş parke taşı kullanılarak misil ve kaldırımlarda yenilendi.

Share: