3 kişinin öldüğü kafe cinayetinin iddianamesi tamamlandı

3 kişinin öldüğü kafe cinayetinin iddianamesi tamamlandı

Müddeiumumi 16 sanığa müebbet cezası istedi

MALATYA Malatya’bile geçtiğimiz Haziran ayında tıpkı kafede yaşanan çatışmada 3 kişinin hayatını kaybettiği olayla ait müddeiumumilik iddianamesini hazırladı. İddianamede mevkuf kâin 16 maznun hakkında bile bile herif cani suçlarından müebbet hapishane cezası istenirken aynı zanlının bile halen kurtulma olduğu belirtildi.

Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Yenihamam Mahallesi’nde 18 Haziran 2022 tarihinde bir kafede yaşanan olayda, işletme sahibi ile bire bir kadro arasında matlup verecek meselesi yüzünden silahlı arbede daha çok. Çatışmada Remzi Erşahin ile Halil Ulutaş fenomen durumunda hayatını kaybederken İsmail Artuç ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 5 kişinin yaralandığı olay sonrası tutuklanan 16 şüpheli üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla ölçülü soruşturma sonrası hazırlanan iddianame tamamlandı. Malatya Aheste Ceza Mahkemesi’ne sunulan 35 sayfalık iddianamede, yaşanan olayın detaylarına düz verilirken, azmettirici olarak aranan Imge Saika’ın ise halen firari durumda olduğu belirttirildi. Müşteki karanlık ve şüphelilerin ayrı ayrı cezalandırılmasının istendiği iddianamede Emrecan Erşahin ve Remzi Erşahin’in kafenin fiili işletmecileri olduğu belirtiliyor. İddianamede ayrıca İnan Saika ile Imge Saika’ın azmettirmesiyle Düz Kırtekin’in olaydan kestirmece 4 saat geçmiş işyerine beraberinde Mehmet Uğurlu, Fatih Soylu ve Cumali Çalıştırıcı ile gelişigüzel gelerek işletmeyi yağmalamaya başladıkları anlatılıyor. Fenomen sırasında kafede mevcut görgü tanıklarının dahi beyanlarının kayran aldığı iddianame dahi savcı, mevkuf sanıklardan Mehmet Tekin için 3 kişiyi öldürmekten 3 kere müebbet mahpushane cezası isterken sair sanıklar Mehmet Akbulut, Mehmet Aslan, Ses Rahat, Dosdoğru Kırtekin, Alay İmga, Cumali Belletici, Tehlikeli Köz, Fatih Aristokrat, Halil Felaket, İsra Ebru Kırtekin, Kenan Orhan, Mustafa Köse, Derviş Artuç, İnan Sebep ve Şinasi Akyüz için dahi 2 öğün müebbet hapishane cezası murat etti. Müddeiumumi ayrıca olayın firarisi Hayal Saika için bile 1 öğün müebbet kodes cezası isteniyor. İddianamede mevkuf sanıklar karşı ayrıca yağma ve ayrıksı suçlardan belde da dam cezaları arzu ediliyor.

Malatya Yoğun Ukubet Mahkemesi vasıtasıyla iddianamenin akseptans edilmesi ile birlikte davanın görülmesine birlikte başlanılacağı belirtildi.

Share: