Mardin’de köylülerin ittifak kaynağı olan in gizemini koruyor

Mardin’de köylülerin ittifak kaynağı olan in gizemini koruyor

MARDİN Mardin’in Derik ilçesine vabeste Derinsu köyünde bulunan in, derinliği bilinmeyerek gizemini koruyor. Dibi bilinmeyen in, köylülerin inikat kaynağı oluyor.

Mardin’in Derik ilçesine ilişkin Derinsu köyünde kâin ve köye adını veren Derinsu mağarası, derinliği bilinmeyerek gizemini koruyor. Bir Nice kez keşif için gelenlerin olduğu fakat mağaranın haddinden fazla koyu ve karmaşık yapısından çevre derinliğinin öğrenilemediğini belirten köy halkı, geçimlerinin heybetli kısmını bu mağaradan sağlıyor. Mağaradan sâdır su tarım ve yemiş bahçelerini sulama işlerinde kullanılırken, natürel güzelliğiyle görenleri şaşkına çeviriyor. Karye halkının düğü bile yetiştirmesine imkân sağlayan mağara, ayrımsız yandan bile ön halkı tarafından turizme kazandırılması isteniyor.

“Burası ile ilgilenen olursa acun çapında popüler olabilecek tıpkı in”

Vatandaşlardan Mahsun Doğan, mağaranın tarihinin çok eskiye dayandığını istikbal sürerek, keşif amacıyla çok kişinin geldiğini, ancak yapının derinliğinin bulunmadığını anlatım etti. Yapının elan aşkın tanınması gerektiğini aktaran Doğan, “Buranın elan aşkın tanınması gerekiyor. Haddinden Fazla çok mevrut yaşama var fakat kimse burayla aşkın ilgilenmiyor. Bura ile ilgilenen olursa acun çapında popüler olabilecek tıpkısı mağara. Ego bu köyde yaşamıyorum ama geldiğimde görüyorum buraya mevrut çok oluyor. Yaşamadığım halde buranın çok bent gördüğünü biliyorum. Akarsu buradan başlıyor, ast taraftan kendine sefer açmış oradan geçiyor ve köyün çıkışına büyüklüğünde gidiyor” dedi.

“Balık Adam burada yolunu dahi kaybetti”

Mustafa Sun ise “Bu köyde içtiğimiz sudur. Bahçelerimizi ve tarlalarımızı bu akarsu ile suluyoruz. Bu akarsu sayesinde pirinç ekebiliyorlar. Kış aylarında de bu akarsu yükseliyor. Dumluca Barajını bu akarsu besliyor. Yaza kadar meşbu oluyor ve yazın mısırlar ekiliyor. 2 yahut 3 yıl ilk yaz ayarında suyun bağan seviyede olduğu zamanda dalgıçlar geldi. Suyun içine daldılar 50 metre büyüklüğünde gittiklerini söylediler. İçerisinde ayrımsız çok mağara olduğunu söylediler. Balık Adam burada yolunu de kaybetti. Buraya turistlerin gelmesini istiyoruz. Turizme kazandırılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Share: