Mardin’de gösteri, yol ve bariz düz etkinlikleri 15 dönem süreyle kısıtlandı

Mardin Valiliği, kent genelinde 15 çevrim süreyle eylem, yol ve bariz düz etkinliklerine kısıtlama getirildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, yıldırı örgütünün silahlı yapılanmasına müteveccih asayiş güçlerince ev ortamında ve dışında sürdürülen muvaffakiyetli operasyonlar neticesinde örgütün kırsal yapılanmasının yüce ölçüde sekteye uğratılıp silahlı faaliyetlerinin minimize edildiği belirtildi.

Terör örgütü PKK/KCK’ya arkalayan yapıt organları ve internet sitelerinden sıklıkla davet amaçlı provokatif paylaşımlar yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Örgütün talimatları doğrultusunda ilimiz başta kalkmak üzere mutluluk genelinde yasasız eyleme dönüşen matbuat açıklamaları üzere bir nice faaliyetin gerçekleştiği, belirtilen faaliyetlerle halkın başlatılan eylemlere katılımını artırıp kaybedilen el desteğinin yeniden kalkmak aracılığıyla eylemselliğin tabana yayılmasının amaçlandığı ve yapılan legal görünümlü etkinlikler yoluyla kolluk görevlileri ile karşı karşıya kalmayı tıpkı yeğleme olarak girmek yoluyla örgütün site alanında varlığını tayin taktiğinin şehirde hayatiyetli vatandaşlar üzerinde uygulanmaya çalışıldığı değerlendirilmektedir. İl genelinde il, ilçe merkezinde ilçe makamına 2 çalışma günü öncesinde yapılan müracaatlarda mülki amirlerin akıllıca göreceği etkinlikler hariç oluşmak üzere gerçekleştirilebilecek peyda ve merbut meydan toplantıları, gidiş, basın açıklaması, kıtlık grevi, oturma eylemi, sergilik, imza kampanyası, çerge kurma, demeç neşir, ihtarname eylemi kabilinden eylem ve etkinlikler ile bu eyleme bindi çevirmek üzere eylem ve aktiflik fayrap etmek amacıyla gelen araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince engellenmesi, ayrıca Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 7. ve 17. maddeleri hükmü göre tamlanan konuların devam niteliğindeki herhangi bir tür gösteri ve etkinlikler devlet sınırları süresince 30 Kasım Çarşamba haset saat 00.01’den itibaren 14 Mabeyin Çarşamba haset saat 24.00’e büyüklüğünde 15 çevrim süreyle yasaklanmıştır. Karara uymayanlar ve yapılan ikazlara rağmen kararı ihlal etmeye bitmeme edenler için ilişkin yasa hükümleri kapsamında mukteza işlemler yapılacaktır.”

Share: