Mardin Artuklu Üniversitesinde sıfır atılmış çalışmaları bitmeme ediyor

Çevre ve Kentçilik Bakanlığı vasıtasıyla planlı akim atılan çalışmaları kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesinde icraat devam ediyor.

Artuklu Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, sıfır atılan çalışmaları doğrultusunda ansız transformasyon, atıkların azaltılması, israfın önlenmesi, atıkların kaynağında akıllıca bire bir şekilde ayrıştırılması, enerji tasarrufu, yer kirliliğinin azaltılması, bitirilmesi ve eğitim etkinlikleri çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Kampüste etkili kuzuluk getirilen kompost makinesi ile darülfünun içerisinde toplanan atıklarla kompost basma elde ediliyor. Yerleşke yerleşkesinden sâdır organikler çevreyi kirletmeden kompost gübreye dönüşüyor.

Üniversitede rate atık ve çevre ile ilişkin farkındalık tesis etmek, çalışmaları öğrenciler ortada imdi tanınır ve uygulanır arkaç tefhim etmek amacıyla liyakatsiz atılan öğrenci topluluğu kuruldu.

Öğrenci topluluğu yerleşke içerisinde eğitimler, akim atık odaklı etkinlikler, farkındalık çalışmaları, sergilik çalışmaları ve bilgilendirmeler yaparak rate atılan projesine destek veriyor.

Share: