İzmirli Vazifeli, Duruşma Kararına Rağmen Yeşil Pasaport Alamıyor: “Karar Tanınmayacaksa Tığ Nereye Başvuracağız”

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ – Almaç: KERİM TASAVVUR

İzmir’bile, askeri hastanelerin 15 Orak Ayı çarpış girişimi sonrası Afiyet Bakanlığı’na bağlanmasının peşi sıra cesamet hastanesine tayini çıkan Fetay Sabancı, kadro derecesinin değişmesi dolayısıyla yeşil pasaport hakkını kaybettiğini ve mağdur olduğunu söyledi. Konuyu mahkemeye taşıyan Sabancı, açtığı davayı kazanmasına karşın pasaport alamadığını belirterek, “etki tanınmayacaksa biz, nereye müracaat edeceğiz, hakkımızı nerede arayacağız” dedi.

İzmir’deki eski Hatay Askeri Hastanesi’nde lokanta kendisine görev eden Fetay Sabancı, 15 Temmuz çarpış girişiminin arkası sıra askeri hastaneler Afiyet Bakanlığı’na bağlanınca 2016’bile Torbalı Ihtişam Hastanesi’ne nasıp oldu. Keyif Bakanlığı’na geçtikten sonradan ekip derecesinin değiştiğini belirten Sabancı, bu nedenle yeşil pasaport ahiz hakkını kaybettiğini ve mağduriyet yaşadığını söyledi.

Sabancı, mağduriyetinin giderilmesi üzere İzmir 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme dahi 23 Haziran 2022’dahi, “Pasaport hakkına serencam verilmesinin müktesep haklara istinkâf etmek ve hakkaniyet ilkeleri ile bağdaşmayacağından sav konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır. Dava konusu işlemin iptaline oybirliği ile değişmeyen verilmiştir” kararı verdi.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı ile İzmir İl Erkek ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne yeşil pasaport başvurusu özne Fetay Sabancı, murafaa kararına karşın gine üstelik yeşil pasaport alamadığını söyledi.

“HAKKIMIZI NEREDE ARAYACAĞIZ”

ANKA Bilgi Ajansı’na konuşan Fetay Sabancı, “Kanuni hakkımı sonuna kadar kullanacağım. yargı tanınmayacaksa biz, nereye müracaat edeceğiz, hakkımızı nerede arayacağız? Ben şu an haddinden fazla üzgünüm. Yeşil pasaport alabilmek üzere dışarıdan darülfünun bitirdim havada kaldı. Mağdurum, keskin bir buut” dedi.

“CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Merkezi İzmir’üstelik bulunan Bağlanak Esenlik Sen’in Genel Başkanı Ahmet Doğruyol dahi üyeleri olan Fetay Sabancı kadar stabil çok kişinin kıygınlık yaşadığını söyledi. Doğruyol, şöyle konuştu:

“15 Temmuz’dan sonraları askeri hastanelerin kapatılması ile birlikte Afiyet Bakanlığı’na devrolan personellerle ait dokuz canlı haddinden fazla türe kaybı yaşandı. Üyemiz olan Fetay Sabancı arkadaşımız, lokanta kadrosunda askeri hastanede çalışırken alabileceği yeşil pasaportu, Afiyet Bakanlığı’na geçince alamayacak duruma geldi. Bu türe kaybı ile ait yargıya başvurduk. Doğruluk kaybının telafi edilmesiyle ilişkin hız müspet değişmeyen verdi. Kararın çıktığı tarihten bu yana 4 ay geçmesine rağmen idarelerimiz ister Esenlik Bakanlığı gerekse nüfustaki arkadaşlar düzenleme yapmadı. Yeşil pasaport, geçerlilik değişmeyen verdiyse, bu kimin sorumluluğundaysa telafi etmeliler. Afiyet Bakanlığı hacısı hocası Kişi Müdürlüğü’ne, Insan Müdürlüğü ise Afiyet Bakanlığı’na atıyor. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Düzeltilmezse sendika yerine karar kararına uyulmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağız.”

Share: