Himayesiz gençlerin sporla güçlendirilmesi konuşuldu

Adıyaman Valiliği toplantı salonunda “Korunmasız Gençlerin Daha İyi ve Eksiksiz Spor ve Cahillik Altyapısı ve Aktiviteleri ile Güçlendirilmesi Projesi” brifing toplantısı gerçekleştirildi.

Bilgisizlik Spor Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin “Sporla Buluşuyoruz” FRIT II fonuyla hayata geçirilen “Korunmasız Gençlerin Elan İyi ve Ayrıntılı Spor ve Deneyimsizlik Altyapısı ve Aktiviteleri ile Güçlendirilmesi Projesi” çerçevesinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, proje çerçevesinde Geçici Dulda altındaki Suriyeli gençlerin Türk toplumuyla içtimai uyumunu geliştirmeye katkıda bulunmak amacıyla Adıyaman merkezde yapımına başlanan Spor Salonu ile Gölbaşı ilçesinde yapılmakta olan Bilgisizlik Merkezinin amacı ve kentteki sportif aktiviteler üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Bakanlık Proje Koordinatörü Başak Ekinci’nun sunumu öncesinde Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Avrupa Birliği Delegasyonu Altyapı Izlence Müdürü Michel Cat, KfW Alman Kalkınma Bankası Kıdemli Proje Koordinatörü Jülide Oğuz, Cahillik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş açım konuşması yaptı.

Vali Mahmut Çuhadar konuşmasında, projenin öneminden bahsederek, “FRIT II programı altında, Cahillik ve Spor Bakanlığı, Alman Kalkınma Bankası ( KfW Kalkınma Bankası) yürütücülüğünde, Avrupa Birliği’nin finansman desteğiyle planlı benzeri proje, Türk ve Suriyeli mültecilerin toplumsal uyumuna müteveccih bire bir tesisleşme projesidir.

Proje ile mülteci yoğunluğunun yüksek olduğu seçme illerde gençlik ve spor tesislerine erişimi artırmak, Eğreti Dulda altındaki Suriyeli (GKAS) gençlerin Türk toplumuyla içtimai uyumunu geliştirmeye katkıda bulunmak, Proje bölgelerinde mevcut yapılış sayısını arttırarak sporu kamçılamak amaçlanmaktadır.

Proje çerçevesinde Adana, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin Ağacı, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde 22 nüsha yapılış yapılması planlanmaktadır. Bu çerçevede ilimiz merkezinde 21 milyon 703 bin 158 TL yatırım bedeli ile Spor Salonu, Gölbaşı ilçemizde 34 milyon 131 bin 109 TL yatırım bedeli ile Bilgisizlik Merkezi yapımına başlanmıştır.

Dulda altındaki gençlerin ve vatandaşlarımızın spor altyapısının güçlendirilmesi, cahillik çalışmaları ve kodifikasyon becerilerinin arttırılmasına yönelik kendisine gerçekleştirilen bu proje ile ilimiz Eşkal ilçesi ve Gölbaşı ilçesinde cahillik ve spor alanında tesisleşme atılımında tıpkı eşik henüz aşılmış olacaktır” dedi. – ADIYAMAN

Share: