“Geçmişten Günümüze Balıkesir’in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu” başladı

“Geçmişten Günümüze Balıkesir’in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu”, Balıkesir Öğretmenevi’nde başladı.

Hars ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesinin (BAÜN) katkılarıyla düzenlenen sempozyumun açılışında mütekellim Aranjman Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, Balıkesir’in geçmişi, kültürü ve coğrafi konumu itibarıyla mefret tıpkısı kent olduğunu söyledi.

Bayyiğit, Balıkesir’in geleceğin en balaban büyükşehirlerinden biri olma potansiyeline ehil olduğunu vurgulayarak, “Asırlar boyu çeşitli ansambl, akide ve kültürlere ev sahipliği işleyen şehrimiz, kültürel mirasının zenginliğiyle de dikkati çekmektedir. Balıkesir’in bu bayrı tarihi ve kültürel mirasının tespiti ve gelecek kuşaklara aktarılması şehrin ruhu ve yaşayanların kimliği açısından de hayati ehemmiyet taşıyor.” diye konuştu.

BAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı da sempozyumun gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Balıkesir Büyükşehir Uray Başkanvekili Birol Delimsirek ise kentle ilişik planlamalar yaparken uygarlık değerlerini kasten hareket etmeyi önemsediklerini dile getirdi.

Programa, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Mustafa Küçükkaptan, İl Hars ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı ve çokça sayıd âlim katıldı.

Balıkesir ile ilişik 181 bilimsel bildirinin sunulacağı bilgi şöleni 4 Aralık’ta sona erecek.

Share: