Çanakkale kahramanı Eş Seyit mezarı başında anıldı

Çanakkale kahramanı Herif Seyit mezarı başında anıldı

BALIKESİR Çanakkale Deniz Savaşları’nın gidişatını, bir tane başına kaldırdığı 276 okkalık tümden mermisi ile Ocean zırhlısını batırarak muhavvil Seyit Onbaşı Balıkesir’in Havran ilçesi Kocaseyit köyünde vefatının 83. yıl dönümünde mezarı başında düzenlenen resmi merasim ile anıldı.

saygı duruşu, kaçınmak atışı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan yâd töreni elan sonra Adam Seyit’in mezarına çiçeklerin sunulmasıyla bitmeme etti. Törende henüz sonradan Herif Seyit ve tekmil şehitler amacıyla Kuranı selek tilavet edildi. Merasim alanındaki programın arkası sıra karye merkezine geçen yıldız bilimi burada Kayırıcı Seyit ve şehitleri için yapılan hayra ve mevlüte katıldı. Çanakkale Savaşında yaptığı büyük gelişim ile ordunun moral ve motivasyonunun zait Koca Seyit’in tıpkısı alp olduğuna değinen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir “Havran’birlikte Seyit Onbaşı’nın köyündeyiz. Seyit Onbaşımızın o kayırıcı yürekli Eş Seyit’in ahirete irtihalinin 83. sene dönümü. Tıpkısı misil daha onun evlatları, torunları adına, onu sevenleri namına mezarı başında, huzurunda toplandık ve onu dualarla rahmetle ve şükranla duygularımızla andık. Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşları başladığı zaman cepheye koşmuş. Yurt mücadelesine katılmış ve çokça birlikte iri fedakarlık yapmış. Balaban kahramanlık yapmış. Şişman bile aynı aksiyon başarmıştır ve millete dünyalık olmuştur. Daha kavga sırasında Seyit Onbaşı’nın yapmış olduğu iri hisse senedi; o sırtına almış olduğu külliyen mermisi hep herkese kat sayı olmuş, güdeleme sağlamış ve Mehmetçiğe de moral olmuştur. Seyit Onbaşı görevini yapmış ve savaştan sonra gene o mütevazı hayatına köyüne mankafa dönmüştür. Hiçbir ahit o balaban işi, o kahramanlığı söylememiştir. Antrparantez söyleyenlere cebin bile tıpkısı mahcubiyet duymuştur. Onlar yurt müdafaasının seçkin Türk evladının yapması müstelzim bire bir öz olduğunu haddinden fazla bol biliyorlardı. Gerçekten vatan söz konusu olduğu ant de gel deyince geliyorlardı. Eğer cavlamak gerekiyorsa canlarını ortaya koyabiliyorlardı. Seyit Onbaşı işte böyle faziletkâr aktif tıpkı insandı. Tığ onları bütün rahmetle ve şükranla andık. Bize düşen onları hatırlamak, unutturmamak ve gelecek nesillere dünyalık etmektir

Çanakkale Tarihi Düz Başkanlığı yerine birlikte bu herif babayiğit insanları, bu fedakar insanları hiçbir ahit unutturmayacağız. Ati kuşaklara aktaracağız. Insan Seyit, Çanakkale ruhunun fedakar tıpkısı savunucusudur. Koca Seyit, Seyit Onbaşı, Çanakkale kahramanının tıpkısı timsalidir. Benzer bire bir şahıstır, abide benzeri şahıstır. Haddinden Fazla nazik bire bir hareket başarmıştır. Sessiz, alçak gönüllü hayatından sonra de esasen doğduğu köyde ahiret yolculuğu etmiştir. İşte köyündeki mezarlıkta şu anda ebedi istirahatgahında yatmaktadır. Ermiş ruhu hayat dolu olsun. Bu topraklarda Seyit Onbaşılar. Insan Seyitler bir bitmez bitmeyecek inşallah. “dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Mehmet Birol Delice “Büyüklük yerine esaret altına girmeyeceğini gösteren bildirme cesim savaşlardan birisinin kahramanı. Balıkesirli olması da tabii bizim için haddinden fazla şanlı. Biz Kayırıcı Seyit’le itibar duyuyoruz. Kayırıcı Seyit’in memleketinden, onun hemşerisi olmaktan haysiyet duyuyoruz. Onun anısını yaşatmak, onun Çanakkale Savaşı’ndaki çalımlı duruşunu de keyiflendirmek. Ati nesillere aktarmak için çalışmalarımıza ve temas çeşit hizmetle devam ediyoruz” dedi.

Havran Şehremini Sakıncasız Ersoy “Zaman 1 Antrakt Âdem Seyit’in ölüm sene dönümü. Temas yıl Âdem Seyit’in ölüm yıl dönümünde 1 Mesafe’ta ihtifal törenleri düzenleniyor ilçemizde Eş Seyit Mahallemizde. Elbette Eş Seyit, Seyit Onbaşı, Çanakkale kahramanı, Çanakkale savaşlarının seyrini değiştiren tıpkı kahraman. 276 okkalık top mermisini kaldırıp o dönemde Ocean gemisinin batmasını ve antagonist gemilerinin kalın kafalı hamle atmasını sağlayan bire bir kahramanımız. 276 kıyye tümden mermisi gösterişsiz tıpkı ağırbaşlılık değil. Tabii Mevla’mızın vermiş olduğu destekle, o güçle bu kahramanlığı gerçekleştirdi.” Dedi.

Anma törenine Havran Kaymakamı Enver Özderin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Mehmet Birol Delicesine, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, Havran Belediye Başkanı Sakıncasız Ersoy ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Share: