Bartın’daki ormanlardan bu sene 40 titrem çam reçinesi elde edildi

Bartın’daki ormanlardan bu sene 40 titrem elde edilen çam reçinesinin içtima alanlarının genişletilmesi hedefleniyor.

Ömrünü tamamlamış etkili ağaçların gövdesine açılan yaraya hamız pasta uygulaması yapılarak üretilen ve kimya endüstrisinden talep gören katıksız bire bir im olan reçine, Bartın’daki çam ormanlarının değerini artırıyor. Orman varlığı yönünden ensesi kalın benzeri kent olan Bartın’da, odun dışı orman ürünlerinin birlikte değerlendirilmesine ehemmiyet veriliyor.

Yüksek ilişik altın niş pazarlarda (yetersiz ayrımsız mütemmim grubunun iştiyak ve gereksinmelerine bakarak bölümlenmiş pazarlar) değerlendirilen reçineler, bu alanda ancak dışına olan bağımlılığı azaltarak talih ekonomisine ulama sunuyor.

Bartın Orman İşletme Müdürlüğünce gerçekleştirilen ihale sonrası merkeze tutkun Topluca köyündeki çam ağaçlarından nisandan bu yana elde edilen 40 ton reçine, kimya endüstrisinden murat görüyor.

İlk olarak, dikme gövdesindeki reçinenin alınacağı bölge soyularak düzleştiriliyor. Elan sonra gövdede düzlük seviyesinden 20 santimetre yükseklikte açılan basit kesiğin altına sıcağa dayanabilen asetat torba zımbalanıyor.

Kesik yarasının üstüne asit pasta uygulanarak ağaç sakızı kanallarının ağzı açığa çıkarılıyor. Böylelikle mevla cari reçine 15-20 devir süresince torbanın süresince birikiyor. Torbaya dolan reçineler, görevliler vasıtasıyla toplandıktan sonraları albeni almayan bidonlarda depolanarak işlenmek amacıyla işletmelere gönderiliyor.

“Hedefimiz sadece hammadde üretimi değil, reçinenin ülkemizde işlenerek değerlendirilmesidir”

Zonguldak Orman Havza Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, AA muhabirine, odun dışı orman ürünlerinin günümüzde daha aşkın ehemmiyet kazandığını, orman köylüsüne mütenavip dirimsel kaynağı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Bayraktaroğlu, hedeflerinin hammadde üretiminin beraberinde reçinenin ülkede işlenerek değerlendirilmesi amacıyla say yaptıklarını kaydetti.

Ağaç Sakızı çokluk çalışmalarının, idari müddetinin sonuna gelmiş ormanlarda yapıldığını vurgulayan Bayraktaroğlu, Bartın’daki ormanlardan nisan ayından bu güne kadar 40 ton çam reçinesi üretildiğini belirtti.

Bayraktaroğlu, reçinenin balaban bölümünün mahdut dışından ithal edildiğine dikkati çekerek bu alanda dışa bağımlılığı budamak için gerçekleştirilen üretimle milli ekonomiye ulama sağlandığını ifade etti.

“İlerleyen dönemde üretimi yaygınlaştırmayı düşünüyoruz”

Ağaç Sakızı üretimi eden işletmenin sorumlusu Hazar Bati üstelik bu sene zıt çekicilik koşulları dolayısıyla 20 bin ağaçta mesai gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Aheste, 2023’te üretimi 44 bin ağaca çıkararak verimi artırmayı planladıklarını aktararak “Ağaç Sakızı boya, kozmetik gibi 200 alanda kullanılmaktadır. Ülkemiz bunu dışarıdan ithal ediyor. Bu ithalatı göğüslemek ve buradaki bölüt, köylüye aksiyon imkanı çıkarmak için Türkiye’bile üretimlere biraz yıldır başlamış bulunmaktayız. 8-10 ilde üretim çalışmalarımız devam etmektedir. İlerleyen dönemde da yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

Reçine üretiminin tahminî 7 kamer sürdüğünü anlatan Kilolu, “Bunun geçmiş ayında, yani mart ayında ağaçlarımızı elimizdeki makinelerle kızıllatıyoruz. Elan sonra nisanda torba takmaya başlıyoruz. Poşetleri taktıktan sonra değme ağacın dibinde 15-17 ahit aralığında sağım işlemi ile istihsal yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: