Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı cevvaliyet ihlal tayin sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama yordam ihlal tespit sistemi” devreye girdi

YOZGAT Talih genelinde 4 bin 628 kilometrelik kez ağında “Sayı Farkı atiklik ihlal tespit sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat ortada bütün 146 kilometrelik kat ağında ivinti koridoru oluşturuldu.

Taşkın hızdan ekolojik ortam yaşanan gidiş geliş kazalarını menetmek ve emin gidiş geliş akışını tedarik etmek için “Ortalama Yordam İhlal Tayin Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Gidiş Geliş Güvenliği Izleme Belgesi doğrultusunda bir nice bölgede tamamlandı. Projenin ülke geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri kalkmak için hep 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki kara yolu ağında averaj yordam ihlal tespit sistemleri kuruldu. Makul bölgelere gidiş geliş işareti ile uyarma levhaları yerleştirildi ve atiklik ihlallerine yönelik adına gidiş geliş denetimleri birlikte uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında gidiş geliş güzergahında cevvaliyet ihlal tayin sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Güvenlik Müdürlüğü Nahiye Gidiş Geliş Denetleme Bölüm Müdürlüğü ekipleri da averaj sürat koridoru meri bölgelerde sürücüleri durdurarak hem herkes için bilgilendirmelerde bulundu hem de trafik kurallarına uymaları üstüne sürücüleri uyardı.

“Sayı Farkı atiklik ihlal tayin sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan güdücü Özkan Toker, averaj ivinti ihlal belirleme sistemini ilk defa duyduğunu söyleyerek, “Vatandaş açısından çok domuzuna benzeri aplikasyon. Bizler da sürücüler adına kurallara uyarız ve kazaların henüz beş altı seviyeye inmesine apotr oluruz. Ülkemizde sonuç zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çokça çığlık haddinden fazla ilgi etmemiz lazım. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu kök kaybımızın olamaması bizim amacıyla henüz gür olur” dedi.

“Fert taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Yiğitlik ise atiklik konusunda titiz olduklarını belirterek, “Bağımlı kim biz bu atiklik sınırlarına uymak zorundayız. Tığ can taşıyoruz ve kapalı adapte olmak zorundayız. Yollarda uyarma levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik el ağında hız koridoru kullanılıyor”

Yozgat Nahiye Gidiş Geliş Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli Saha Komiseri Ermiş Ağır bile ülke genelinde 4 bin 628 kilometrelik kez ağında ortama hız koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde dahi 146 kilometrelik yol ağında cevvaliyet koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin averaj cevvaliyet tayin ihlal tabelalarını gördüklerinde daha titiz ve duygun olmalarını irade ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, hızla mücadelede çabukluk koridorlarından faydalanmak suretiyle gidecekleri yere kontrollü tıpkısı şekilde gitmelerini rica ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında rastgele zaman hız kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri antlaşma vakit kaybetmeden aynı noktada yordam ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri boyunca atiklik ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine saha verdi.

“Cezalar plakalara otomatik yazılıyor”

Sayı Farkı yordam ihlal tespit sistemi karşı bilgilendirme da mevcut Zor, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve ivinti limitlerine uymalarını kâm ediyoruz. Sayı Farkı sürat ihlal tespit sistemimiz, iki bekçi arasındaki kameralarla araçların methal ve çıkış saatleri ölçülerek averaj hızı tayin ediyor ve tamlanan kilometre ve belirtilen saat aralığından daha er anahtar girmiş olursa herkes bizatihi namına anahtar plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: