Yıpranmış Kuran-ı Kerimlere 45 yıldır hanay veriyor

Aynı zamanların gözde mesleklerinden biri namına kabul edilen, şimdilerde ise namevcut olmaya yüz tutmuş mücellitlik mesleğini Erzincan’da 45 yıldır gece gündüz sürdüren Orhan Ersu, natamam asra andıran dingildek ve yenik Kuran-ı Kerimleri onararak ciltleme yapıyor.

Erzincan’de İnönü Mahallesi Tarz Çarşısında 10 metrekarelik bodrum katta mevcut atölyesinde 45 yıllık mücellitlik mesleğini sürdürmeye çalışan Orhan Ersu, Ramazan ayı münasebetiyle işlerinde yoğunluk yaşadığını belirtti. Manevi duyguların bati yaşandığı bu günlerde 100 almanak Kuran-ı Kerimleri baştan okunabilir ayla getiren deri ustası Orhan Ersu, gelişen teknolojiye karşın unutulmuş işini sürdürmeye devam ediyor.

1923 basım günlü, yıpranmış ve yıprak Kuran-ı Semih’ini baştan sakat haline dolamak amacıyla ciltçiye getiren Kenan Çeribaşı, kendisi üzere manevi öneme sahip kitabı istinaden hayat ettiğini belirtti. Çeribaşı, “1923 basımlı aynı Kuran-ı Selek getirdim. Orhan abi insanların manevi kıymetlerini aslında tedavi ediyor. Çok bulunmaz bire bir çığır ile uğraşıyor. Kısaca 45 yıldır üstelik bu mahalle birlikte bu şekilde hizmet veriyor. Güven de çok önemli, tığ güveniyoruz bizim üzere eşsiz olan kitapları birey edebiliyoruz. Çünkü bizim için oldukça manevi değeri çok erdemli olan aynı molekül. Onun üzere tehlikesiz ellere bırakmayı yeğleme ediyoruz” dedi.

Ciltçilik mesleğine 1977 yılında başladığını ifade fail Orhan Ersu ise konuşmasında, “45 yıldır bu işle uğraşıyorum. Çıraklığım karışma 1977 yılından beri nu işe devam ediyorum. Mevrut bozuk Kuran-ı Kerimler üzerine ciltleme yapıyorum. Tarihi kitap Kur’anlar geliyor zaman zaman. Şuan birlikte Ramazan ayındayız ve işlerimiz sıkılaştı. Kadük Kur’anları getiriyorlar, yeniden tazeleyip vatandaşa teyit ediyoruz. Bu ayda manevi duygularda kabardı tabii. Yurttaş Kur’an’ını getirip bazen başında bekliyor gelişim bitene kadar. Kaypak, söz misali çocuklar yırtmış Kur’an’ı biz tazeliyoruz onları. Olmayanları tıpkıçekim çekiyoruz yahut bozuk Kur’anlardan kullanılmamış yaptıklarımıza sağlamlaştırma yapıyoruz” ifadelerine kayran verdi.

“Ciltçilik mesleğinde şakirt yetişmiyor”

Ersu, mücellitlik mesleğinde alttan yetişen kimsenin olmadığını ve Erzincan’üstelik mesleği icra eden yalnızca 2 kişinin kaldığını belirterek, “Alttan mevrut tıpkısı kişi vardı, şakirt namına. O birlikte ayrıksı yerde matbaa ustası namına bitmeme ediyor, ciltçiliği bıraktı. Geriden gelen apayrı mücellit da kalmadı. Mesleğin son ustalarıyız. 1977’den beri bitmeme ediyorum ve mesleği işleyen 2 birey kaldı” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCANShare: