Varank, ENHANCER Teberru Programları kapsamındaki başarılı projelerin sertifika törenine katıldı Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, 2021’üstelik Türkiye’de 300’den çok girişimin toplamda 1,5 bilyon doların üstünde envestisman alarak mecmu zamanların rekorunu kırdığını belirterek, “Türkiye, sunma haddinden fazla envestisman yapılan zirvedeki ilk 10 mutluluk arasında şu anda yerini aldı. 2022’bile bile bu trendin bire bir şekilde iri ivmeyle devam ettiğini görüyoruz.” dedi.

Varank, Sürdürülebilir Sosyoekonomik Harmoni İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi (ENHANCER) Hibe Programları kapsamındaki kudretli projelerin sertifika törenine katıldı.

Yaklaşık 60 yıldır ortakları olan KEZ ile hareket birliklerini sürdürmeye bitmeme ettiklerini aktaran Varank, Türkiye-SUTAŞ finansal iş birliği süreci kapsamında başlattıkları Rekabetçi Sektörler Programı’nda bilhassa akıbet dönemde hızlandıklarını söyledi.

Varank, ardı ardına proje açılışları yaptıkları artımlı tıpkısı dönemden geçtiklerini tabir ederek, en son iki hafta önceki İstanbul Sanayi Odası Endüstriyel Dizayn ve Prototipleme Merkezi’nin açılışını yaptıklarını bildirdi.

Temennilerinin AKARSU ile Rekabetçi Sektörler Programı’nda yakaladıkları hareketli ve bereketli hisse senedi birliğinin ENHANCER projesi ile da devam etmesi olduğunu vurgulayan Varank, 2020’birlikte uygulanmaya başlanan projenin girişimcilik kapasitesinin iyileştirilmesi noktasında eke tıpkı misyona eş olduğunu, 2023 sonuna kadar devam edecek projeyle girişimcilik ve istihdam imkanlarının iyileştirileceğini, Türkiye’deki girişimcilik kültürüne katkıda bulunulacağını söyledi.

Projenin İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Hatay kalkmak için, özellikle göçmen yoğunluğundan etkilenen 11 ilde uygulandığını anlatan Varank, şunları kaydetti:

“32,5 milyon avro bütçesi olan proje kapsamında 5 farklı yardım programı ilan edildi. 117 projeye kestirmece 11 milyon avro üs tahsis edildi. Saydığım 11 ilde yetişkin eş kullanma tesisleri, girişimcilik ve istihdam projeleri kudretli tıpkı şekilde yürütülüyor. ENHANCER kapsamında bugüne büyüklüğünde 2 bin 305 gönül genel girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamladı. Bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen B2B görüşmeler, yatırımcı buluşmaları kadar etkinliklerle 379 firma temsilcisi bire bir araya getirildi. Bir Nice ortaklık kuruldu, yeni istihdam oluşturuldu. Girişimcilerin hisse senedi birlikleri yoluyla tığ, bu sayede finansmana erişimlerini kolaylaştırmış olduk.”

“2030’a büyüklüğünde 100 bin uygulayım bilimi girişiminin kurulmasını hedefliyoruz”

Zaman projeden faydalanan liyakatli projeleri kamuoyuna nara atmak üzere bire bir araya geldiklerini, antrparantez mevhibe yararlanıcısı kurumların temsilcilerine destek için ayrımsız şehadetname takdimi yapacaklarını nâkil Varank, “Dijital çağ diyebileceğimiz günümüzde girişimcilik, sürdürülebilir refahın yeryüzü majör araçlarından benzeri tanesi. Uygulayım Bilimi tabanlı şirketler dünyanın sunma iri şirketleri listesinde şu anda dal sıraları adeta parsellemiş durumdalar. Biz birlikte Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı adına, iri ve cıvıl cıvıl Türkiye uğrunda girişimciliği kelle tacı ettik, etmeye bile devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi vizyonu ışığında hazırladığımız 2023 Endüstri ve Uygulayım Bilimi Stratejisi’nde girişimciliğe yönelik bir nice hedef belirledik. Teknoloji tabanlı girişimciliği stratejimizin odağına yerleştirdik. Millî Teknoloji Girişimciliği Stratejisi’ni de mail zamanda kamuoyuna car edeceğiz. Bu strateji ile 2030 yılına kadar 100 bin uygulayım bilimi girişiminin kurulmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu noktada adım sermayesi fonlarının güç menafi sağladığının bile aşikar olduğunu dile getiren Varank, “Tech-InvesTR, Uygulayım Bilimi ve İnovasyon Fonu, Lehçe Kalkınma Fonu, İstanbul Lehçe Etap Sermayesi Fonu, Enformatik Vadisi Etap Sermayesi Envestisman Fonu, teknoloji odaklı girişimlerin desteklenmesinde şu anda Türkiye’dahi pespaye büyük ayrımsız boşluğu dolduruyor. Bu fonlar sayesinde bugüne kadar yüzlerce girişime yatırımlar yapıldı. 2021 yılında Türkiye’birlikte 300’den fazla etap toplamda 1,5 bilyon doların üzerinde envestisman alarak kamu zamanların rekorunu kırdı. Türkiye, sunma haddinden fazla yatırım yapılan zirvedeki geçmiş 10 büyüklük beyninde şu anda yerini aldı. 2022’bile bile bu trendin aynı şekilde balaban ivmeyle devam ettiğini görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Avrupa’nın girişimcilikte ışıldak yıldızı Türkiye olmuştur”

Mustafa Varank, Türkiye’den sâdır milyar dolar değerlemeye vasıl turcorn’ların sayısının 6’ya ulaştığını, elan çok turcorn adayının önünü fora etmek, scale-up ekosistemini derinleştirmek üzere girişimcilik stratejisiyle bu arada Turcorn 100 Programı’nı başlatacaklarını bildirdi.

Bu programla da er aşamayı önceki girişimleri, küresel hedefleri olan uygulayım bilimi girişimlerini destekleyeceklerini ifade fail Varank, “İnşallah bu programın birlikte etkisiyle 2023 yılı için belirlediğimiz hedef olan 10 unicorn sayısını yakalamış olacağız. Unicorn sayılarından bahsediyoruz, mikro dışından gelen yatırımlardan bahsediyoruz, girişimcilikte yaşanan ivmeden bahsediyoruz. İşte bilcümle bu gelişmeler bizatihi olmuyor. Ekosistemin büyümesi yan gelip yatarak sağlanmıyor. Türkiye’dahi girişimcilerin, şirketlerin, akademisyenlerin araştırı-ihya faaliyetleri yapabilecekleri teknoparkların sayısını akıbet 20 yılda 2’den 96’ya çıkardık.” şeklinde konuştu.

Varank, bu teknoparkların girişimcilik ekosistemine haddinden fazla ağırbaşlı katkıları olduğuna bel ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“KOSGEB ile 2012 yılından bu yana günümüz rakamlarıyla girişimcilik desteklerine aktardığımız finansman 7 milyar liraya erişmiş durumda. 2012 yılında başlayan TÜBİTAK Bireysel Taze Müteşebbis Programı’yla bugüne büyüklüğünde kestirmece 2 bin girişimciye toplamda 476 milyon teklik bindi verdik. Hep bu altyapı yatırımları ve destekler Türkiye’da şu anda gördüğünüz girişimcilikteki sıçramanın aslında kaynağı konumunda.

Hamdolsun bugün Avrupa’nın girişimcilikte parlayan yıldızı Türkiye olmuştur. Elbet, ENHANCER bile lüzumlu bütçesi gerekse hedefleri ile Türkiye’nin ivmelenmesine balaban katkı sağlıyor. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı adına proje kapsamında bugüne büyüklüğünde yapılan yatırımları nazik ayrımsız memnuniyetle izlem ediyoruz. ENHANCER projesiyle bundan ahir süreçte dahi deli dolu ve mübarek icraat yürütülmesinin takipçisi olacağız ve burada büyük amal yapılmasını tığ içtenlikle murat ediyoruz.”

Konuşmaların ardından Vekil Varank vasıtasıyla ENHANCER Bağış Programları kapsamındaki kudretli projelerin sertifikaları verildi.

Share: