Üniversite öğrencileri Yavru Evgin Servisini resimlerle süslüyor

Üniversite öğrencileri Çocuk Müstacel Servisini resimlerle süslüyor

Dr. Bahriye Kaplan: “Çocukların dikkatini dağıtmak, tıbbi iş süresini kısaltıyor”

NEVŞEHİR Nevşehir Mehabet Hastanesi Yavru Ivedili Servisindeki duvarlara çocukların dikkatini bozdurmak ve yapılan tıbbi işlemleri daha süssüz hale lütfetmek için iz film kahramanları resmediliyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Oldukça Esenlik Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Nevşehir Celal Hastanesi Çocuk Acil Servisinin çeşitli noktalarına cızık film karakterlerini resmediyorlar. Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Alelade Keyif Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Asistan Dr. Bahriye Kaplan, yapılan aplikasyon ile tıbbi prosedür gören çocukların prosedür süresinin kısaldığını söyledi. Kaplan; “Çocuklar alelumum hastanede bulunmaktan hoşnut olmazlar. Bunun bir nice nedeni kabil. Şifahane ortamını az buçuk renklendirmek, fiziksel çevreyi demet kurumlu hale bildirmek bizim cereyan noktamız oldu. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; kollar sayrılarevi süresince iletişim kurma, otama ve bakıma uyumda zorlanmaktadırlar. Biz çocuk hemşireleri yerine arada bir terapötik, birtakım zamanda sanatsal faaliyetleri kullanabiliyoruz. Şifahane içre fiziki çevrenin görsel uyaranlar ile zenginleştirilmesi halinde dallar kendiliğinden bir şeyler bulur ve sağlık ekibiyle çokça elan cılız bildirişim kurabilir” şeklinde konuştu. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Semra ve Vefa Aşağılık Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Asistan Hekim Bahriye Kaplan, yaptıkları bu çalışmayı önce namına şifahane yönetimiyle paylaştıklarında müspet cevap aldıklarını söyledi. Kaplan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Semra ve Vefa Basit Esenlik Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin yaptığı bu emek ‘topluma hizmet’ faaliyetleri bakımından de haddinden fazla kıymetli olduğunu söyledi.

Kaplan; “Yaptığımız çalışmada hastanede zaman alma ve soy yolu açılış işlemleri uygulanırken, çocukların dikkatini çekecek ve onların dünyasında olan cızık film karakterlerini kullanmaya çalışıyoruz. Bala röntgen alanında Kral Şakir, Canan, Necati üzere kahramanları çalıştık. Torunlar röntgen çekerken dikkatlerini dağıtamaz isek ikinci posta röntgen çekinmeleri gerekebiliyor. Bu da çocukların henüz aşkın radyasyona maruz kalmaları demektir. Yaptığımız çalışmalar sonunca ansız dönüklerde haddinden fazla müspet oldu. Lazım hastane personelinden ve gerekse velilerden geri dönüşleri aldığımızda yapılan uygulamanın muvaffakiyetli olduğunu gördük. Çocukların dikkatini dağıtarak uygulanacak muamelat henüz gücük sürdüğünü gözlemledik” şeklinde konuştu.

Share: