Şırnak’ta 100 almanak damda elkızı karşılama geleneği yaşatılıyor

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde asırlık düğün geleneği yaşatılıyor. Gelin baba evinden yürütülerek damadın evine getiriliyor, gelecek ise damda oluyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 100 almanak dernek geleneği yaşatılıyor. 2 çağ süren düğünlerde gelini damda istikbal geleneği bitmeme ediyor. İlçeye tutkun Mualla Çavuş Mahallesinde İbrahim Olaş ve Nejbir Olaş düğününde mülevven görüntüler ortaya imdi. Uzun halay kuyruklarının oluştuğu düğünde 20 antrenör kesildi. Aşiret düğününde eş alma vakti gelince elkızı yürütülerek şarkılar eşliğinde damadın evine getiriliyor bu sırada eloğlu ise sağdıç ve akrabaları vasıtasıyla damda karşılanıyor. Eş kapıya getirilince güveyi damda şeker hastalığı ve mülk atarak aldatıcı geldin diyor. Bu 100 yıllık düğün geleneğinin yanında güveyi düğün başlamadan düğün alanında ise yülüme edilerek akrabaları eliyle külfet takılıyor.

Düğünün ikinci haset ise gelen misafirler hem damada hem bile geline külfet takıyor. Değme düğünde ortalama 200 bin liralık ve üst dünyalık yahut külfet takılıyor. Düğün geleneği unutulmasın diye niteleyerek herhangi bir düğünde bu gelenekler yaşatılıyor. Damadın amcası Abdulkerim Olaş, “Bugün yeğenimin düğünü, gelini Van’dan getirdik. Bizim eve bırakmıştık. Damadın evine götürülünce naşir gidip geliyoruz. Damda gelecek geleneği yıllardır dedelerimizden kalma bir anane bizde yaşatıyoruz. Değme düğünde bu gelenekler var. Düğünümüz iki çağ sürüyor. Bir Numara ahit kına ikinci çevrim ise kadın kabul etme ve ağırbaşlılık takma oluyor. Düğünümüze teşriflerinden kıran herkese çok teşekkür ederim” dedi. – ŞIRNAK

Share: