Şampiyon atların vadi aldığı Süvari Birliği resmi törenlerin vazgeçilmezi

Ağababa sporu biniciliğin gelişmesi ve yaygınlaşmasına ulama sağlayıp atlı kültürünü yaşatan Kişmiri Harbiye Atlı Spor Terbiye Merkezi Komutanlığı, hem resmi törenlerde fariza alıyor hem üstelik binicilik müsabakalarına önderlik ediyor.

TBMM Kolcu Taburu bünyesinde 18 Temmuz 1920’da atlı takımı kendisine kurulan Süvari Birliği, 1961’üstelik Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Atlı Grubu kendisine yapılandırıldı.

1969’birlikte Cumhurbaşkanlığı Kolcu Alayı Süvari Merasim Bölüğüne dönüştürülen, 1975’birlikte binicilik ekibinin ilave edilmesiyle Cumhurbaşkanlığı Atlı Tören Birliği adını kayran irtibat, 4 Ekim 1984’te Süvari Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığı adıyla Yağız Harp Okulu Komutanlığına bağlandı.

Birliğin başlıca görevleri, resmi bayramlar ve azamet törenlerinde süvari tören kıtasını sağlamak, binicilik müsabakalarında ülkeyi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) izhar etmek, Kişmiri Kuvvetlerinin beygir ve binicilikle ilgili kadrolarına personel tavlandırmak, gerekseme halinde dokuma edilecek süvari ve atlı birliklere çekirdek kadro düşünmek.

Birlik bünyesindeki 130 atın balaban çoğunluğunu, Askeri Baytar Okulu ve Terbiye Merkezi Komutanlığı Atlama Beygiri Istihsal ve Eğitim Saf Komutanlığı eliyle üretilen ve 3 yaşına kadarki eğitimleri tamamlanan coğrafi tescil belgeli “Gemlik ırkı” evcil spor atları oluşturuyor.

Bir sene boyunca önsezi eğitimleri yapılan tendürüst atlar, yeteneklerine bakarak sportif amaçlı olarak evet da törenlerde görevlendiriliyor.

At biniciliğine ilgilendiren 10 farklı eğitimin düzenlendiği Atlı Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığı, ağababa sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması çalışmalarına bilimsel ve maharet ulama sağlayıp öncülük ediyor.

Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığının, Cumhurbaşkanlığı A tipi azamet töreni ve tarihi kıyafetli bölüğün merasim geçişleri, atlı, atlama beygiri tedavisi ve nalbant eğitimleri, mülk beygir terbiyesi, engel atlama, cirit oyunu ve atlı okçuluk gösterileri kabil faaliyetleri AA marifetiyle görüntülendi.

Resmi törenler

Türk ekin ve tarihini keyiflendirmek ve bu mirası gelecek nesillere aktarma hedefiyle görev işleyen Süvari Spor Yetişek Merkezi Komutanlığının yeryüzü fazla görünür olduğu zindelik, Cumhurbaşkanlığı A tipi şevket törenleri.

Cumhurbaşkanının, ecnebi oran başkanlarını resmi törenle karşıladığı faaliyete katılan Atlı Tören Kıtasında 41 at bulunuyor.

Süvariler, Türk bayrağı ve misafir ülkenin bayrağının yanı sıra tarihteki bağımsız milletvekili 16 Türk devletinin bayraklarını da taşıyor.

Süvari kıta, 2014’ten bugüne kadar gerçekleştirilen 60 resmi törende görev aldı.

Komutanlığın cesim faaliyetlerinden bire bir başkası ise tarihi don giyen askerlerden oluşan bölüğün gerçekleştirdiği tören geçişi.

Türk atlı tarihini yaşatan biricik askeri kontak konumundaki Tarihi Atlı Bölüğü, 30 Ağustos Utku Bayramı, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı ve 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu törenlerinde başarıyla görev yapıyor.

Gündeş Pentatlon Dünya Kupası’nda destan gösterdiler

Birlik personeli ve atlar, katıldıkları arsıulusal organizasyonlarda sergiledikleri performansla otoritelerin birlikte dikkatini çekiyor.

Türkiye’bile ilk defa 7-26 Haziran’da düzenlenen Modern Pentatlon Dünya Kupası’nda kamet gösteren birliğin atları, organizasyonun Türkiye’dahi düzenlenmesinin ne büyüklüğünde isabetli benzeri değişmeyen olduğunu gösterdi. Uluslararası spor otoriteleri, Atlı Spor Yetişek Merkezi Komutanlığı atlarının bugüne kadar yapılan arsıulusal modern pentatlon yarışlarında yer kayran genişlik mebzul atlar olduğu değerlendirmesini yaptı.

Beygir ve binici biricik beden olmayı öğreniyor

Binici ve beygir arasındaki uyumu artırmak, biniciye esneklik kazandırmak, binicinin ağababa tam anlamıyla hükmetmesi amacıyla yapılan süvari eğitiminde, binici ile atlama beygiri adeta yegâne cisim yerine akıntı etmeyi öğrenip pekiştiriyor.

Engel atlama branşında, harmoni içerisinde cereyan fail binici ve atlar, karşılarına sâdır mütenevvi yükseklikteki engelleri yıkmadan aşmaya çalışıyor.

Atlı Spor Terbiye Merkezi Komutanlığı, binicilik ve atçılık kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması görevini namına getirirken elden olimpik binicilik branşları değil aynı zamanda geleneksel süvari sporlarını üstelik uygulayıcı seviyesinde öğretiyor.

Süvari okçuluk ve cirit oyunu gibi geleneksel sporlara ilgilendiren eğitimler, Süvari Spor Terbiye Merkezinin eğitim talim faaliyetleri beyninde düz alıyor.

Birlik bünyesindeki at kliniğinde atların hastalıklarının belirleme ve tedavileri gerçekleştiriliyor. İlk kontrolleri “travay” olarak adlandırılan bölmenin süresince yapılan atlar, ense ve meni problemleri üzere solaryum cihazına sokuluyor.

At biniciliğine ilgili malzemeler müzede sergileniyor

Süvari Spor Yetişek Merkezi Komutanlığı bünyesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Celil Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün süvarilerinden Liva Cevat Kula’nın adıyla 2000’de kurulan müze üstelik kayran alıyor.

Geçmişten bu yana kullanılan kamçı, nalça, eyer, arkalıç kabilinden malzemeler, kıyafetler ve görev alınan törenlerden fotoğrafların sergilendiği müzeyle Türk süvarisinin anısı yaşatılmaya çalışılıyor.

Müzede, Atatürk’ün direktifleriyle arsıulusal süvari binicilik yarışmalarına hazırlanan ve 2 Mayıs 1938’birlikte İtalya’da düzenlenen arsıulusal “Mussolini Kupası”nı kazanarak başarıyla sonuçlandıran yüzbaşılar Cevat Kula, Cevat Gürkan, Eyüp Avangart ve Saim Polatkan’dan oluşan Türk ekibine dair bile ayrımsız kenar bulunuyor.

Dünyalık beygir terbiyesi

Komutanlığın ruh alanları beyninde mânialı binicilerle gerçekleştirilen dünyalık atlama beygiri terbiyesi eğitimleri üstelik meydan alıyor. Para at terbiyesi, mânialı binicinin ata hükmetmesi, onu yönlendirmesi ve atla muhtelif estetik hareketleri adına getirmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu terbiyeyi kazanan atın rahat ve esnek ama bir zamanda bizatihi tehlikesiz, dikkatli ve alıngan ayrımsız çözme alması sağlanıyor.

Tek bacağını kaybetti ama pes etmedi

Komutanlık personelinden Piyade Binbaşı Mutlak Kıran, servet at terbiyesi branşındaki yürüttüğü faaliyetleri AA muhabirine anlattı.

Belen, Şırnak’ın Görmeç bölgesinde 5 Nisan 2009’da gerçekleştirdikleri operasyonda mayına basması sonucu sol bacağının dizden altını kaybettiğini belirtti. Tedavilerinin peşi sıra 2011’dahi Süvari Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığında binicilik sporuyla tanıştığını kaydeden gazi Belen, 30 hafta binicilik kursu aldığını, arkası sıra Türkiye Binicilik Federasyonunun birinci etap antrenörlük eğitimini başarıyla tamamladığını anlattı.

Türkiye’dahi geçen sene ve bu sene planlı para at terbiyesi müsabakalarının tamamına katıldığını ifade fail Belen, “Amacımız, millî düzeyde olan müsabakaları, arsıulusal düzeye taşıyıp ülkemizi milli bando olarak uluslararası alanda ve olimpiyatlarda mülk at terbiyesi branşında çıkarmak.” dedi.

“Binicilik sporu, katışıksız güvenimi anlayışsız kazanmamı sağladı”

Ata binmenin özürlü erat üzerindeki etkisine ait istifham üzerine Bayır, şu ifadeleri kullandı:

“Yaralandıktan sonra kendinize olan güveninizi kaybediyorsunuz. Çünkü yeni bire bir durumla cebin karşıyasınız, ayağa kalkmakta zorlanıyorsunuz, yürümeyi, dengeyi sağlamayı baştan öğreniyorsunuz. Binicilik sporunun bana en ilkin sağladığı ulama, kaybettiğim öz güvenimi dümbelek kabul etmek oldu. Çünkü binicilik sporu, eksantrik bir canlıyla yapılan yegâne olimpik spor dalı. Ağababa hükmederek kendinize olan güveni gine kazanıyorsunuz.”

Bayır, biniciliğin temelinde dara, harmoni ve güzellik olduğuna belen ederek şunları kaydetti:

“Bizim de günce yaşamda karşılaştığımız genişlik balaban ağırlık bu alanlarda ortaya çıkıyor. Protezle yürürken dengenin şüphesiz sağlanması, karşılaşacağınız engellere, sıkıntılara elbet uzlaşma gösterilmesi ve kaslarda spazm ve gerilme oluşması gibi durumlarda yumuşaklığın ve elastikiyetin elbette sağlanacağının binicilik sporuyla çok şişman benzerlikleri var. Atın üstünde dengeyi sağladığınızda yerde bunu sağlamak çok daha dümdüz oluyor. Aynı zamanda bunun kas gelişiminize bile müspet katkıları oluyor. Bundan belde maltalık kalitenizin artmasına çok balaban faydalar sağlamakta. Binicilik sporu, bedensel mânialı erler için haddinden fazla yarayışlı aynı spor.”Share: