Nazır Kurum, Kağıthane’de kentsel transformasyon konutlarının kura çekimi töreninde konuştu Açıklaması

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çekicilik, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana mevrut depreme ilgili, “Eğer aheste hasarlı binamız varsa bile elan evvel Van’birlikte, Bingöl’dahi, Elazığ’da, İzmir’dahi olduğu kadar Düzce’mizde da müstelzim inşaatları arz aceleci şekilde başlatacağız ve vatandaşlarımıza başka depremlerde olduğu gibi yine evlerini tasdik edeceğiz.” dedi.

Çekicilik, Kağıthane Yahya Eksiksizlik Mahallesi’nde kentsel transformasyon kapsamında yenilenen konutların kura çekimi törenindeki konuşmasında, Düzce’de saat 04.08’üstelik meydana mevrut, Ankara ve İstanbul özellikle tevessül etmek için belde illerde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlara “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Depremden kolaylıkla sonra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ait bilcümle kurumların facia alanında çalışmalara başladıklarını tamlayan Alım, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına hasar tayin çalışmalarını başlatmak üzere 37 kol, çatı takip cihazları, kıpırdak laboratuvarları ve koordinasyon araçlarını bölgeye atıf ettiklerini söyledi.

Hızlı benzeri şekilde ekiplerle hasar tayin çalışmalarını yaptıklarını dile getiren Hava, “Hasar gören binalarımızda tespit çalışmalarımızı inşallah haddinden fazla güdük tıpkısı süre içerisinde tamamlayacağız. Bu hasar tespitleri tamamlanıncaya büyüklüğünde vatandaşlarımızın güvenliği amacıyla evlerine girmemelerini önemle dilek ediyoruz. Çorlu kardeşlerimize Allah’tan şifalar diliyoruz. İnşallah yer gücük zamanda sağlıklarına kavuşurlar.” diye konuştu.

Kurum, 1999’daki Düzce depreminden bilahare başlatılan şümullü transformasyon çalışmalarının bugün müspet sonuçlarını net aynı şekilde gördüklerini rapor ederek, şöyle bitmeme etti:

“Alelhusus akıbet 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle bu arada Düzce’deki binalarımızın tahminî yüzde 75’ini yenilemiş ve yapı stokunu bu sayede depreme emin hale getirmiş durumdayız. Görüyoruz kim Düzce depreminde hiçbir vatandaşımız hayatını kaybetmedi, burada çok şükür ayrımsız yıkım olmadı. Hasar gören binalarımız var. Tabiatıyla kim hasar görenlerle ilişkin hasar tespitlerimizi yapacağız. Şayet dokunaklı hasarlı binamız varsa bile daha evvel Van’üstelik, Bingöl’birlikte, Elazığ’da, İzmir’birlikte olduğu kabil Düzce’mizde bile gereken inşaatları yer hızlı şekilde başlatacağız ve vatandaşlarımıza değişik depremlerde olduğu üzere yeniden evlerini teslim edeceğiz.”

Şehirleri, azim ve kararlılıkla depreme hazırlamaya devam edeceklerini tamlayan Çalım, programın ardından Düzce’ye gideceklerini ve depremin şekil üssünde tespitlerde bulunacaklarını, vatandaşlarla ayrımsız araya geleceklerini kaydetti.

“Familya kocaoğlan itibarıyla hane ve iş yerlerini tasdik etmeye başlıyoruz”

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Alım, Reisicumhur Erdoğan’ın ortaya koyduğu ” Türkiye’nin her yerinde kentsel tahavvül” sloganıyla ülkenin dört bir yanında riskli yapıları dönüştürdüklerini, şehirleri baştan imar, nesir ve canlandırma ettiklerini anlatarak, kentsel transformasyon çalışmalarının arz süratli şekilde bitmeme ettiği şehirlerin başında üstelik İstanbul’un geldiğini belirtti.

Kağıthane’deki kentsel transformasyon projesinin önemine dikkati calip Çalım, Yahya Kemal Mahallesi’nde irtifak duvarının kaymasıyla ayrımsız binanın çöktüğünü anımsattı. Kurum, olayın peşi sıra bu alandaki 757 mutlak bölümden oluşan 134 yapıyı tezce tahliye ettiklerini ve yıkımlarını gerçekleştirdiklerini, hak sahiplerine ve kiracılara nakil ve icar yardımı yaptıklarını anlattı.

Bölgeyi riskli kayran zar ederek, dev ayrımsız kentsel dönüşüm sürecini başlattıklarını kaydeden Gelgel, 688 hane ve 57 dükkan gelmek amacıyla 745 özgür devir amacıyla başlattıkları çalışmaları nihayete erdirdiklerini, mahalleyi sair mahallelere ve İstanbul’a eş olacak tıpkısı şehircilik eserine kavuşturduklarını dile getirdi.

Icra Vekili Gurur, zaman bakir yuvaların ve dükkanların kuralarını çekerek adalet sahiplerini belirleyeceklerini aktararak, “İnşallah ocak ayı bakımından konut ve iş yerlerini eşsiz Yahya Eksiksizlik sakinlerine teyit etmeye başlıyoruz. Tapulu doğruluk sahibi vatandaşlarımızın borçlanma bedeli ortalama 220 bin teklik, özge kardeşlerimizin averaj istikraz bedeli 320 bin teklik olacak. Ödemeler ise Haziran 2023’te başlayacak. Burada 15 sene vadede vatandaşlarımız imdi kesenek öder üzere varsa şayet küsurat borçları, ara sıra vatandaşlarımızın hiç borcu çıkmıyor. Çünkü oradaki çökme bedelleri erdemli olduğu için. Dolayısıyla borcu çıkan vatandaşımız da 15 sene vadede kira, kesenek öder gibi borçlarını ödeyecekler.” ifadelerini kullandı.

“Dönüşüm çalışmalarımıza son hızıyla bitmeme ediyoruz”

İstanbul’u depreme alıştırmak için özel sektörle bu arada 695 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdiklerini kaydeden Alım, Fikirtepe’de 15 bin konuttan oluşan dev aynı kentsel dönüşüm projesi başlattıklarını, Gaziosmanpaşa’üstelik binlerce yıpranmamış yuvanın çalışmalarını başlattıklarını anlattı.

Esenler’dahi 60 bin konutluk sunu yetişkin transformasyon projelerinden birini başlattıklarını, Türkiye’nin ilk düşüncesiz şehrini inşa ettiklerini aktaran Çalım, “Çamlıca Camisi ve çevresinde, Kirazlıtepe, Mebzul ve Mehmet Akif Ersoy mahallerinde inkılap konutu sayımız 4 bine ulaştı. Kartal’bile bizatihi yıkılan bir binamız vardı. Onun etrafında birlikte şu an inkılap sayımız 1500’e ulaştı. Üsküdar’ımızın süratle yanı başında Ataşehir’dahi Lahut Mualla Çiftliği’nde yıllardır muhtemel kentsel tahavvül projesini kararlılıkla sürdürüyoruz. Zeytinburnu Beştelsiz ve Telsiz mahallelerinde, Bağcılar’ımızda Demirkapı Mahallesi’nde, Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde, Üsküdar’ımızda, Ümraniye’mizde, Sultanbeyli’mizde dönüşüm çalışmalarımıza olanca hızıyla bitmeme ediyoruz.” bilgilerini paylaştı.

Nazır Kurum, beş altı hafta önceki Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde 776 bakir yuva ve 47 dükkanın, Beyoğlu Okmeydanı’nda 778 konut ve 161 dükkanın temellerini attıklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bütçede bize soruyorlar, diyorlar kim, ‘Beykoz’birlikte, Okmeydanı’nda, Kağıthane’de rant var.’ Bu projede, Okmeydanı’nda, Beykoz’da devletimizin bu projelere yüzdelik 50-60’a yakın sübvansiyonu bahis konusu kim bugünkü rakamlarla. Biz buradan mahallede oturan vatandaşlarımız dışında hiçbir vatandaşımızı buraya getirmiyoruz. Burada adalet sahibi kimler varsa gene onlar oturacak. Yüzdelik 65 sübvansiyonla Kağıthane’de alıyorlar, varsa şayet borçları 15 sene vadede ödüyorlar. ‘Yahya Kemal Mahallesi’nde bu projeyi 2 yıl içerisinde tamamlayacağız.’ dedik. Demin soruyorum o muhalefete, gelsinler baksınlar, ‘Kağıthane’deki transformasyon projesinde neresinde rant vardır, neresinde vatandaşımızın lehine olmayan bire bir aşama vardır?’ Gelsinler, söylesinler. Söyleyemezler zira ağız ağıza algı ve iftira peşinde koşuyorlar.”

“Tamamını Mart 2023 tarihine büyüklüğünde tamamlayacağız”

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gelgel, Cumhuriyet Altını tarihinin arz nazik toplumsal göz projesini, Cumhur Reisi Erdoğan’ın 12 Eylül’deki açıklamasıyla 81 ilde başlattıklarını ve 500 bin sosyal göz, 1 milyon yer ile 50 bin hareket yeri projesini milletle paylaştıklarını anımsattı.

Basamak kampanyasına gençlerden emeklilere, engellilerden şehit yakını ve gazilere 5 milyon 135 bin uygulanan müracaat yapıldığını nâkil Kurum, “Allah’a hamdolsun, bu sayılar vatandaşlarımızın projeye erbap çıktığını, hangi kadar makul bire bir hareket yapıldığını gösteriyor. İlk etapta düz yazı edeceğimiz 250 bin sosyal konutumuzun 50 binini İstanbul’umuza kazandırıyoruz. En gelişmemiş zamanda kuralarımızı çekeceğiz. Açıkladığımız günden 40 ahit sonradan projemizin temellerini Ankara’üstelik nazik aynı coşkuyla sayın Reisicumhur’mızın teşrifleriyle attık. İlk kuralarımızı de 7 Kasım’de çekmeye başladık. Tamamını Mart 2023 tarihine kadar tamamlayacağız. İnşallah bilcümle yuvalarımızı, ev arsalarımızı meze verdiğimiz gibi 2 yıl içerisinde tamamlayarak vatandaşlarımıza doğrulama edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Bu projelerin ululuk-millet dayanışmasının şanlı örneği olduğunun altını çizen Gelgel, millet bahçeleri yaptıklarını bu bahçelerin depremde toplanma alanı vazifesi gördüklerini söyledi.

Çalım, gittiklerini seçkin kıyamet bölgesinde vatandaşların yaralarını sardıklarını, hiçbir afette kimseyi açgözlü açıkta bırakmadıklarını, ihtişam ve ulus umum ele vererek cümle sorunların üstesinden geldiklerini anlatım etti.

Türkiye’nin bire bir sarsıntı ülkesi olduğunu, bu aşağılık hareketle akıbet 20 yılda icap yapı denetimi gerekse sarsıntı dönüşümü anlamında çok mefret mesafeler bitirme ettiklerini tamlayan Gelgel, şunları kaydetti:

“Hareket hayatımızın ayrımsız gerçeğidir ve politika üstü benzeri konudur. Bu meseleye 85 milyon namına bire bir hassasiyetle yaklaşmalıyız. Biz depreme hazırlık noktasında yapılacak hep çalışmalara, seçme antlaşma olduğu üzere zaman ve yarın birlikte öncü olmaya, bindi vermeye hazırız. Beklentimiz bilcümle belediyelerimizin bu konuya, kentsel dönüşüme, sarsıntı dönüşümüne ayrımsız hassasiyeti göstermesidir. Bu yüzden belediyelerimizin eren milletimize vaat ettiği, üstlenme ettiği tahavvül sözlerini, kentsel transformasyon projelerini ivedilikle hayata geçirmeleri gerekmektedir. Sarsıntı ihmale gelmeyen ve telafisi sıfır bir gerçektir. Şehirlerimizi depremlere, afetlere alın koruyacak, geliştirecek ve geleceğe taşıyacağız. Sayın Cumhur Reisi’mızın car ettikleri ‘Türkiye Yüzyılı’na uygun, afetlere alın yaşayan, kimlikli, çevreci şehirlerimizi nesir etmeye bugün olduğu gibi inşallah 2023 seçimlerinden sonra da inşallah haddinden fazla henüz işlek tıpkı şekilde devam edeceğiz.”

Törene, İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya, Dolgun Göz İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, DÜRÜST Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve ara sıra vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların ardından, kâtibiadil huzurunda ad çekme çekimleri yapılırken Nazır Hava, temsili olarak doğruluk sahibi vatandaşlara anahtarlarını teslim etti.

Share: