Muşlu ev kadını şevket desteğiyle dokuma atölyesi kurdu

Muş’ta hayat dolu müteşebbis Merve Parıltı, Hasis ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Terviç İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı destekle kurduğu nesiç atölyesinde 30 kişiye iş imkanı sağladı.

Yıllar önce gittiği İstanbul’üstelik nesiç sektöründe çalışmaya başlayan Balkır, evindeki terzilik makinesiyle de esvap dikerek kendini geliştirdi.

İşini bina etmek için 4 ay önce memleketine dönen Şimşek, KOSGEB’e proje sundu.

Aldığı mevhibe desteğiyle Saray Mahallesi’nde atölye kuran 2 yavru annesi Şimşek, 30 kişiyi istihdam ettiği atölyede ürettiği yapı ürünlerini bir nice ile gönderiyor.

Balkır, gazetecilere, İstanbul’da 15 sene kaldığını, bu süre zarfında da mesleği öğrendiğini söyledi.

Devletten aldığı 100 bin teklik hibe desteyle hayatının değiştiğini belirten Şimşek, “Bu sayede tekstil atölyesi açarak hayalimi gerçekleştirdim. Günde 1500 dikim işi yapıyoruz. Devletin desteği olmasaydı atölyemizi açamayacaktık. İŞKUR’dan dahi bu konuda bindi alıyoruz. Çap desteği ile ev kadınlığından aksiyon kadınlığına atıldım. Bu açıdan çokça mutluyum.” dedi.

Kadınların bu cins işlere öncülük ederek ayakları üzerinde durabileceklerini dile getiren Parıltı, şöyle konuştu:

“Devletimiz bölgede hareket yapmak isteyenlere daha çok bindi verdiği üzere buraya geldim. Tıpkı zamanda buradaki gençlerimizin nesiç mesleğini öğrenmelerine yardımcı olmak istedim. Devletimin yardımlarıyla işimi henüz birlikte büyütmeyi düşünüyorum. Hedefim bundan sonra aksiyon, imdi istihdam. Özellikle Muşlu gençlerimizin istihdamı açısından kapasitemizin büyütülmesi elan mebzul olacaktır.”

İşçilerden 2 bala babası Mehmet Büzük da üç aydır atölyede çalıştığını tabir ederek, hem iz öğrendiğini hem de elde ettiği kazançla ailesinin geçimini sağladığını söyledi.

Share: