Mardinli gaziler 48 yıl sonradan KKTC önünde

Mardin’de 25 Kıbrıs ve 5 terör gazisi, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) uğurlandı.

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince Kıbrıs Barış Harekatı’na 1974 yılında katılan gaziler amacıyla “Kıbrıs’ın Fatihleri Bala Vatanda” sloganıyla 5 günce gezi programı düzenlendi.

Program kapsamında savaşçı gaziler, 48 yıl sonra askerlik döneminde vazifeli oldukları bölgeleri gezerek anılarını tazeleyecek, şehit arkadaşlarının mezarlarını müzakere edecek.

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, Içtimai Hizmetler Kat Başkanlığında, Mardin Düzenlilik Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Orhan Kandemir, Emniyet Teşkilatı Hizmet Malulü ve Martir Aileleri Vakfı (EMŞAV) Mardin İl Başkanı Hatice Turan Kandemir ve gazilerle görüşerek, Kıbrıs halkına selamlarını iletmesini istedi.

Demirtaş, AA muhabirine, Mardinli Kıbrıs gazilerinin gezide zamanında yaşadıkları günleri özge edeceklerini söyledi.

KKTC halkına gazilerle selamlarını yolladıklarını, evveli olduğu kabil bugün de Türkiye’nin, onların birlikte olduğunu ve beraberinde olmaya da devam edeceğini dile getiren Demirtaş, “İki talih arasındaki büyü kuvvetlendireceğiz. Gazilerimizle gelgel duyuyoruz. Filhakika bizi heyecanlandırıyorlar. Bir Zaman yaptıkları fedakarlıklardan etraf hepsine haddinden fazla teşekkür ediyorum. Berceste yolculuklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Geziye katılan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Mardin Şube Başkanı Mehmet Akpolat da harekata katıldıklarında duydukları heyecanı 48 yıl sonraları gene kalplerinde yaşadıklarını söyledi.

Kıbrıs’ı on paralık unutmadıklarını kaydeden Akpolat, “48 yıl evvel savaştığımız yere gidiyoruz. 48 yıl ilk yavru vatana kanımızı verdik. Bize ihtiyaç duyarlarsa yeniden orada fariza alabiliriz.” dedi.

“Kıbrıs Türkiye’nin bala vatanı, ezel ebet yaşayacaktır”

Harekatta vücuduna aldığı şarapnel parçalarıyla iki nöbet yaralanan 69 yaşındaki gazi Mehmet Sıddık Gülal ise Erzurum’üstelik çavuş talimgahında iken fahri benzeri şekilde harekata karışmak üzere Kıbrıs’a gittiklerini söyledi.

Magosa Limanı’nın girişinde burçlarda 10 aktarılma geceli gündüzlü nöbet tuttuğunu, iki kere şarapnel parçalarıyla yaralandığını anlatan Gülal, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kıbrıs Türkiye’nin yavru vatanı, ezel ebet yaşayacaktır. Yaşaması amacıyla temas ant canımızı vermeye hazırız. Esasında savaşa karşı olan biriyim ancak orada Türk halkına bire bir geçersizlik olursa, vatanımızı korumak amacıyla giderek hazırız. Orada birçok arkadaşımız şehit oldu. Ego dahi ayağımdan ve omzumdan yaralandım. Savaştığımız yerleri göreceğiz, şehit olan arkadaşlarımızın mezarını ülfet edeceğiz, dua edeceğiz. Gideceğim için çok heyecanlıyım. Bu geziyi düzenleyenlere çok teşekkürname ediyorum.”

72 yaşındaki gazi İbrahim Dilmen ise Kıbrıs Sulh Harekatı’na katıldığı amacıyla mutlu olduğunu anlatarak, “48 seneden sonra ilk kez oraya gidiyoruz. Bize gine ihtiyaç duyarlarsa seve seve gideriz. Kanımızın sonuç damlasına kadar orada mücadele etmeye hazırız.” diyerek konuştu.

Mehmet Müşkül birlikte coşkulu olduklarını belirterek, “Kıbrıs bizim üzere çocuk vatandır. Sonuna kadar de böyle kalacaktır.” dedi.

Mehmet Yürekten ise Kıbrıs’ta 16 ay fariza yaptığını anlatarak, tekrar o toprakları görmeyi arzu ettiğini belirtti.

Daha sonraları gaziler KKTC’ye uğurlandı.

Share: