Mardin’in asırlık konağında 500 değişik kitap ve 7 bin kitap vatandaşlara bakım veriyor

Mardin’in asırlık konağında 500 değişik yapıt ve 7 bin betik vatandaşlara hizmet veriyor

MARDİN Mardin’in tarihi yapılarından olan ve 300 yıllık olduğu değerlendirilen konak 500 değişik yapıt ve 7 bin sayı tezkere ile Taze Ofise çevrilerek gençlerin hizmetine sunuldu.

Mardin, tarihi dokusuyla ve konaklarıyla adından bayram ettirmeye bitmeme ediyor. İlk başlarda eğlek olarak yapılan ve günümüzde gençlerin hizmetine sunulan Canlı Ofisin dokusunun 300 yıllık olduğu düşünülüyor. Gündeş ve geleneksel namına bir nice alanda eğitim bilimi veren Zihayat Yazıhane, gençlerin eğlenebileceği bire bir mekan olma özelliği taşıyor. Çeşitli etkinliklerle gençleri bire bir araya toplanmasını sağlayarak Mardin’bile zinde gençler sevinçli antlaşma geçiriyor. Büro, elden gençlere hizmet vermekle kalmayarak turistlerinde ciddi ilgisini görüyor.

” Türkiye’dahi böylesi benzeri canlı şube henüz namevcut”

Türkiye’de böylesi Zihayat Ofisin yegâne olduğunu tamlayan Mardin Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü İl Müdürü Beytullah Angajman, Genç Ofisi’nin bir zamanda pusula kafe olarak da gençlere hizmet verdiği söyledi. Amaçlarının gençlerin ant geçireceği alanlar tasarlamak olduğunu nâkil Temas, “Temas alanda gençlerin yayındayız, gençlerimize düzlük yaratmaya çalışıyoruz ve bu doğrultuda çalışmaya devam diyoruz. Genler burada mütenevvi faaliyetlere ve etkinliklere katılıyor. Burada sunturlu vakitler geçirerek kendilerini geliştirebiliyorlar” dedi.

Ofiste bir nice kursun olduğunu aktaran Kontak, “Çağdaş ve geleneksel almak üzere iki ayrımlı türde kurslarımız var. Seramik atölyesi açmayı planlıyoruz burada, mimarlık fakültesinden öğrencilerimiz burayı sık sık kullanıyor. Gösterici kursumuz var. Bir zamanda tezkere kavzamak talip gençlerimiz burada betik okuyor. Birçok zihayat ofislerimiz var. Burası tarihi Mardin kentinde bulunuyor. İddia ediyorum, Türkiye’dahi böylesi ayrımsız dinç büro henüz yok. Zira alanıyla, tarihi dokusuyla haddinden fazla iyicene ayrımsız idarehane. Gençler buraya geldiği zaman tarihi bile yaşamış oluyor. 500 değişik iz ve 7 bin skor betik bulunuyor. Burada 12 ve 30 gözyaşı arası vatandaşlarımız yararlanabiliyor. Tabi zaman zaman bu kibrit daha üstelik açılabiliyor. Mardin’i gezmeye mevrut hep gençler ve turistler üstelik burayı ziyaret ediyor. tam yol üstü ve haddinden fazla adamakıllı bir konuma sahip” şeklinde konuştu.

“Bura tarihi tıpkısı düzlük ve çok iyice kitaplar var”

Zihayat ofiste adamakıllı devir geçirdiğini belirten Sümeyye Elhamdi, “Çok sunturlu etkinlikler yapıyoruz, bura tarihi aynı düzlük ve çokça iyice kitaplar var” ifadelerini kullandı. Zihayat ofiste haddinden fazla eğlendiğini belirten Beyza Kakan da, “Burada haddinden fazla öz öğrendik. Bize haddinden fazla madde kattı ve buranın tarihi tıpkı kayran olması çokça pir” dedi.

Gailesiz ofiste işyar olan Berfin Özervarlığı ise ofisin çoluk çocuk için iyice tıpkı müstevi sunduğunu kaydederek, “Burası tarihi benzeri konaktı, bilahare bilgisizlik ve spor bakanlığına ahit edildi bu şekilde değerlendirildi. Tezkere kafe yapıldı, yukarıda masa topu var, bilgisayar atölyesi var ve fotoğraf atölyesi var” dedi.

Share: