Mardin’de “TRC3 Bölgesi 2024-2028 Nahiye Planı Çalıştayı” yapıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) eliyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini havi “TRC3 bölgesi 2024-2028 Kesim Planı Çalıştayı” yapıldı.

5 yılı kapsayan havza planı çalıştayı, Mardin’deki amme gelgel ve kuruluşları, üniversite, sivil sosyete kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla site merkezinde aynı otelde gerçekleştirildi.

Çalıştayda mütekellim DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, havza planının nahiye ile ilişik tıpkısı kat haritası ve rehber olacağını belirtti.

Nahiye planının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsadığını kaydeden Alanlı, planın önceki kısmını oluşturan bölgenin potansiyeli, eksiklikleri ve aksaklıklarının neler olduğu üzerine ayrımsız çalıştay yaptıklarını söyledi.

Alanlı, çalıştayda, bulunan sorunlar tespit edildikten bilahare katılımcıların bile fikirlerini alıp önerilecek çözümlerle evolüsyon stratejilerinin 5 almanak süre ortamında ortaya konulacağını tabir etti.

Bölgede turizm ve tarımın öne çıktığına belen eden Alanlı, şunları kaydetti:

“3 konu üzerinde çalışıyoruz. Sanayi, turizm ve tarım. Hedefler çerçevesinde uygulamaya çevrik tedbirleri ortaya koymuş olacağız. Bölge planının devletimizin alelhusus ulusal kalkınma planları ile bütünleşmiş ve ilintili olmasını sağlıyoruz. Türkiye’de bütünün bire bir parçası namına birbirleriyle koordineli etkin benzeri dümen sistemini ortaya koymuş oluyoruz.”Share: