Mardin’de sürülerde verimin artırılması üzere yetişek ve malzeme desteği

Mardin Büyükşehir Belediyesi, site genelinde küçükbaş efsanevi sürülerinde veriminin artırılması üzere efsanevi yetiştiricilerine eğitim bilimi ve materyal desteğinde bulunuyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Keyif İşleri Ofis Başkanlığı, sürülerde verimin arttırılması, güruh dümen elemanlarının teknik bilgilerin geliştirilmesi ve ekipman ihtiyaçlarının giderilmesi için küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik çalışmayı hayata geçirdi.

Çalışma kapsamında, yetiştiricilerin, temiz koşullarda istihsal gerçekleştirmeleri sağlanacak, ilçelerde küçükbaş hayvancılıkla geçimini sağlayıcı yetiştiricilerin ekipman ihtiyaçları karşılanacak, arkaç ve merada karşılaşacağı teknik sorunların önüne geçilerek ekonomik anlamda işletmeye yardım sağlanacak.

Çalışmada, 100 ve eğin küçükbaş hayvanı mevcut işletmelerde çalışan sürü elemanına pres içerisinde veya merada mecburi bulundurması müstelzim donanımlı modern ense çantası, kendi kendine kırkım makinası, kırkım makası, kuzu biberonu, elektrik feneri ve şapka dağıtılacak.

Share: