Malatya kayısısı kitabı finalde yarışacak

Malatya’nın sembolü ve sunu heybetli ihraç ürünü olan sarıerik konusunda hazırlanan 2021 yılında Açıkçası, 2022 yılında İngilizcesi yayınlanan “Malatya Kayısısı” isimli tezkere, ‘Gourmand World Cookbook Awards 2023’ün kazananlar listesine girerek finalde yarışmaya adalet kazandı.

Gastronomi kitaplarının nobeli kendisine adlandırılan Gourmand World Cookbook Awards 2023’te Malatya ekonomisinin duygusal damarını oluşturan “Malatya Kayısısı” isimli mektup, kazananlar listesinde düz aldı. “Malatya Kayısısı” isimli betik, ‘Gourmand World Cookbook Awards 2023’ün finalde yarışacak.

“Gourmand World Cookbook Awards 2023″dahi yarışacak olan Malatya Kayısı kitabı ve konkur üstüne Tecim Borsası Başkanı Ramazan Özcan izah yaptı Özcan, “Bilindiği üzere dünyanın en nitelikli ark kayısıların üretilip ihraç edildiği Malatya ayrımsız zamanda kayısı konusunda uzmanlaşmış bire bir şehirdir. Seçkin sene yüzden fazla ülkeye ihraç edilen yaş-zayıf sarıerik ve sarıerik çekirdeğinden ülkemiz tahminî 450-500 milyon dolar gelir sağlamaktadır. Malatya Kayısısını ilkin kayısılı yemek ve tatlılar tutmak amacıyla sıra, esenlik, firez, yazın, tarımsal istihsal süreci ve diğer konularını sanatsal ve görsel öğelerle inceleyici betik yaklaşık dört yıl süren huysuz icraat sonucu hazırlanmış, Açıkçası 2021 yılında Malatya Valiliği yoluyla, İngilizcesi ise 2022 yılında Malatya Tecim Borsası yoluyla yayınlanmıştır.”

Özcan, nazik ödülü kazananların 25-28 Mayıs 2023’da İsveç’in Umea kentinde açıklanacağını kaydederek, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Hezel Tasavvur Asılı tarafından yazılan betik Malatya Firez ve Turizm Müdürü Gösterişli Şişman’ın başkanlığında Yahya Karakaya, Hasan Demirbağ, Haysiyet Şimşekli Fener, Faruk Korkmaz, Bülent Korkmaz ve Doç. Dr. Delimsirek Anıl’ın meydan aldığı Yayımcı Kurulu vasıtasıyla yayına hazırlanmıştır. Pusula iki kategoride E02 SINGLE SUBJECT (12 namzet ile) ve E011 FRUİTS (9 Aday ile) 9-12 Mart’ta Kamboçya’nın Siem Rap şehrinde 9-12 Mart 2023’de yapılacak toplantıda değerlendirilecek, balaban ödülü kazananlar 25-28 Mayıs 2023’dahi İsveç’in Umea kentinde Acun Azık Sempozyumu’nda açıklanacak. Malatya Sarıerik Kitabının ‘Gourmand World Cookbook Awards 2023’de kazananlar listesinde yerini alması ve nazik bergüzar amacıyla finalde yarışacak olması Malatya Kayısısı ve bizler için oldukça gelgel verici. Bu süreçte emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. – MALATYA

Share: