Köy okulu fedakar öğretmenlerle hamam aynı yuvaya dönüştü

Mardin’in Derik ilçesine sadık Kıran Köyü İlkokulu’nda görev eden biri müdür 3 öğretmen, asıl ve ağababa şefkati gösterdikleri öğrencileri amacıyla bazen günlerde aşındırmak hazırlıyor.

İlçe merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Belen Köyü İlkokulu’nda görev yapan başmuallim çıkışlı hoca Hakan Sönmez, sınıf öğretmeni Mal Bozan ve meslek öncesi öğretmeni Rabia Gezgin, öğrencileri üzere okulu sıcak ayrımsız terbiye yuvasına dönüştürdü.

Öğrencilerinin üşümemesi amacıyla 3 hoca, kırdıkları odunlar ile kömürleri taşıyarak sınıflarda soba yakıyor. Mavi ve al önlüklerle okula gelen 40 çocuğun ısıdam sınıflarda eğitim bilimi görmelerini sağlayan öğretmenler, öğrencileri üzere sobanın üzerinde kâh eyyam yemek hazırlıyor. Fedakar öğretmenler, kâh günlerde ise akdarı patlatıp öğrencilere ikram ediyor.

Okul, ayrıca öğrencilerin “Şazi” ismini verdikleri yavru kediye birlikte yuva oldu.

“Bilcümle aynı sülale ortamı oldu”

Okulun müdür yetkili öğretmeni Melik Sönmez, AA muhabirine, aslen Hataylı olduğunu ve ilk fariza yeri olan Bayır Köyü İlkokulu’nda 7 yıldır görev yaptığını söyledi.

Birleştirilmiş sınıflı okulu öğretmenler ve öğrencileriyle güzelleştirip sıcak bir yuvaya irca etmek üzere hız gösterdiklerini kaydeden Sönmez, sabah torunlar gelmeden önce sınıfları hamam sancımak için sobaları yaktıklarını, okula gelen öğrencilerle sobanın etrafında biraz kardeşçe ettiklerini, bilahare derse başladıklarını dile getirdi.

Öğle arasında bulgur pilavı, makarna üzere yemekler yaptıklarını ifade eden Sönmez, şöyle konuştu:

“Kışın alelumum sobanın üzerinde çayımızı demliyoruz, yemeklerimizi yapıyoruz. Öğrencilerimizle birlikte turşular hazırladık. Bulgurumuz pişince öğrencilerimizle keyifle yiyoruz. Çocuklarımız haddinden fazla bahtiyar oluyor. Kendilerini bire bir nebze olsun sülale süresince hissediyorlar. Bazen öğrencilerimizin evleri çok uzakta kalıyor. Yemeği okulda afiyetle yedikten sonradan derslerimize kaldığımız yerden bitmeme ediyoruz.”

Yaptıkları etkinliklerle çocukları evlerindeymiş kabilinden hissettirmeye çalıştıklarını dile getiren Sönmez, öğrencilerin bu şekilde derslere daha çok motive olduğunu, kimsenin derse geç kalmadığını söyledi.

Velilerin üstelik kendilerine bindi verdiğini anlatan Sönmez, “Testis yoğurt, aldatmak getiriyorlar. Bütün tıpkı ocak ortamı oldu. İyi kim köye atanmışız. İyi kim geçmiş görev yerim burası. Gayet mutluyuz.” dedi.

“Hamam benzeri ortamımız var”

Öğretmen Rabia Seyyah birlikte hayalini kurduğu köy öğretmenliğini yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Okulda hayallerini gerçekleştirdiğini, öğrencilerinin da hayallerini gerçekleştirebilmesi üzere çalıştıklarını belirten Gezici, “Yunak tıpkısı ortamımız var. Çocuklar haddinden fazla bahtiyar. Bu Arada kemirmek yiyoruz, etkinlikler yapıyoruz. Aileleriyle da haddinden fazla ısıdam bire bir ilişkimiz var.” ifadelerini kullandı.

“Annemizin yemekleri gibi içimli”

4. sınıf öğrencisi Muhammed Ektiren ise okulunu ve öğretmenlerini çokça sevdiğini söyledi.

Sabah okula koşarak geldiklerini anlatan Ektiren, meslek içinde çokça bahtiyar olduğunu belirtti.

Öğrencilerden Rümeysa Ektiren de mutlu aynı şekilde kardeş kardeş geldikleri okulda değme ahit kullanılmamış etkinliklerle yıpranmamış bilgiler öğrendiklerini anlatım ederek, “Öğretmenlerimiz bizim için aşındırmak yapıyor. Annemizin yemekleri gibi lezzetli.” diye konuştu.

Share: