Kentsel dönüşümle 3 milyon 300 bin ev depreme dayanabilen ayla getirildi

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, serencam 20 yılda kentsel transformasyon uygulamaları kapsamında mevki genelinde 3 milyon 300 bin konutun dönüşümü gerçekleştirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye bakarak, kentsel tahavvül çalışmaları, Vekillik öncülüğünde domestik idareler, ilişkin kuruluşlar ve vatandaşların katılımıyla durumunda, gönüllü ve hızlılık ilkelerini merkeze kayran adımlarla yürütülüyor.

Bu kapsamda 20 yılda kentsel transformasyon uygulamalarıyla talih genelinde 3 milyon 300 bin konut dönüştürüldü. Bu tahavvül uygulamaları ve bina denetim çalışmalarıyla vatandaşların depreme dayanabilen konutlarda ikametleri sağlanarak bina stoku güçlendirildi.

6306 sayılı Kıran Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Üzerine Yasa kapsamında yürütülen kentsel inkılap uygulamalarının gerçekleştirildiği 279 “riskli düzlük” ve bakir iskân yeri olarak belirlenen “rezerv çatı alanları”nda meydan kayran 952 bin bağımsız milletvekili birimin yapımı ile büyüklük genelinde riskli yapılardaki 900 bin skor müstakil birimin yenileme faaliyetine devam ediliyor.

Bu çerçevede geçen sene kentsel dönüşüm kapsamında 19 bin riskli çatı yıkılarak 164 bin hür vahit yenilendi. İstanbul’da 93 bin, Ankara’da 10 bin olmak amacıyla Türkiye genelinde 250 bin konutun dönüşümü sahada devam ediyor. Bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik vatandaşlara icar yardımı ve getiri desteği ile proje ve devletleştirme işlemleri amacıyla yaklaşık 30 milyar 771 milyon teklik ödendi.

37 bin toplumsal donatıyla düz yazı edilen 1 milyon 180 bin içtimai konutla bile vatandaşlar tehlikesiz evlere kavuşturuldu.

Nezaret vasıtasıyla ayrıca “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında 250 bin içtimai içtimai ev ve 1 milyon bölük amaçlı arsanın yapımı de sürdürülüyor.

Öte yandan Bakanlıkça yapı teftiş çalışmaları kapsamında de bugüne kadar 6,6 milyon sülale ve gelişim yeri denetlenerek, vatandaşların dayanabilen konutlarda oturmaları sağlandı.

İstanbul’de 695 bin bağımsız milletvekili birimin dönüşümü tamamlandı

Bakanlık, 2023 Vizyonu ve Gösteri Planları doğrultusunda Türkiye’nin depremsellik durumunu üstelik dikkate alınarak aciliyet bildirme eden 1 milyon 500 bin sayı konutun yenilenmesine müteveccih çalışmalarını üstelik sürdürüyor.

Özellikle beklenen Marmara depremi dolayısıyla kentsel dönüşümde İstanbul, arz dikkati çeken illerin başında geliyor. Bu nedenle Vekillik, İstanbul’un bütününde vatandaşların duygusal ve mal güvenliğini temin etmek açısından kapsamlı ve hızlı bire bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütüyor.

Buna göre, 10 almanak süreçte belediyeler ve hususi sektörle bu arada İstanbul’dahi 695 bin bağımsız birimin dönüşümü tamamlandı, 93 bin mutlak birimin de tahavvül süreci bitmeme ediyor.

Pendik Orta ve Dumlupınar Mahallelerinde 2 bin 27 hür birimin boşaltma ve yadımlama sürecini tamamlandı. Kartal Orhantepe Mahallesi’nde boşaltma ve yıkım süreci bitirilerek inşasına başlanan 1295 bağımsız birimden ve 130 bağımsız birim teyit edildi. 73 müstakil birimin teslim süreci ve 1092 bağımsız milletvekili birimin inşaatı üstelik bitmeme ediyor.

Maltepe Atışokulu Mahallesi’nde tahliyesi tamamlanan 446 müstakil birim, andıran zamanda yıkılacak. Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde 823 ve Ataşehir Yukarı Dudullu Mahallesi’nde ise 1563 bağımsız milletvekili vahit yıkıldı ve inşaatlara başlandı.

Kadıköy Fikirtepe Mahallesi’nde yıkılarak inşaatına başlanan 10 bin 765 mutlak birimden 1644’ü doğrulama edildi.

Üsküdar Kirazlıtepe, Mehmet Akif Ersoy, Küplüce, Ongun ve Bulgurlu Mahallelerinde yıkılarak inşaatına başlanan 3 bin 821 özgür birimden 551’i tasdik edildi. 2 bin 620 özgür birimin inşaatı bitmeme ederken 650 bağımsız milletvekili birim üstelik ihale aşamasında. Ümraniye Hekimbaşı Mahallesi’nde 615 ve Beyoğlu Okmeydanı Mahallesi’nde ise 939 mutlak birim yıkılarak inşaatlara başlandı. Eyüp Hükümdar İslambey Mahallesi’nde 653 hür birimin yıkımı ise sürüyor.

Güngören Tozkoparan ve Zinde Osman Mahallelerinde yıkılarak inşaatına başlanan 1770 özgür birimden 14’ü doğrulama edildi. Diğerlerinin inşaatı bitmeme ederken 590 bağımsız vahit üzere kuralar çekildi.

Kağıthane Yahya Eksiksizlik Mahallesi’nde 745 bağımsız vahit teyit aşamasında bulunuyor. Zeytinburnu Telsiz, Beştelsiz ve Merkezefendi Mahallelerinde 1113 bağımsız milletvekili vahit yıkılarak, mensur çalışmalarına geçildi.

Esenler Askeri Alan’üstelik yıkılarak inşaatına başlanan 60 bin mutlak birimden 2 bin 108’i konfirmasyon edildi, 4 bin 860 hür birimin inşaatı üstelik bitmeme ediyor.

Ankara’daki icraat

Vekillik, kentsel inkılap uygulamalarıyla Ankara’nın birlikte çehresini değiştirmeyi üstelik hedefliyor. Buna göre Mamak, Karaağaç, Dutluk, Anayurt-Gülseren ve farklı mahallelerde toplanmış 10 bin 200, Altındağ, Cinderesi ve Aktaş’ta 1000, Elmadağ’bile 400 tutmak üzere toplam 11 bin 600 konutun yapımına müteveccih icraat sürdürülüyor.

İzmir’de ise Bayraklı’birlikte 1400, Karabağlar’dahi 1600 ev ile deprem sonrasında yapımı başlayan 5 bin 500 konutun inşasına müteveccih çalışmalar bitmeme ediyor.

Sivas’tan Trabzon’a, Hakkari’den Konya’ya kentsel inkılap

Türkiye’nin dört bir beraberinde devam fail dönüşümler kapsamında Sivas Merkez’da Altuntabak Tuzlugöl Mahallesi’ndeki rezerv bina alanında 475 hane, Kocaeli’nin İzmit, Dilovası, Taşmak ve Çayırova ilçelerinde geçmiş etapta 3 bin 450 tevessül etmek üzere hep 6 bin 500 konutun yapımına yönelik çalışmalara bitmeme ediliyor.

Trabzon’da 3 bin 820, Hakkari’birlikte 3 bin 250, Şırnak’ta 10 bin 600, Diyarbakır’birlikte 6 bin 500, Adana’birlikte 880, Mardin’dahi 5 bin 600 bölük ve ticari bağımsız birimin üretilmesine müteveccih icraat sürerken, bağımsız milletvekili birimlerin şişman bire bir kısmı türe sahiplerine konfirmasyon edildi.

Erzurum Yakutiye’bile 1800, iklim genelinde ise toplam 2 bin bölük ile Konya’nın Uğur ilçesi Minnettarlık Mahallesi’nde 1400, Kadınhanı’nda 470, Ilgın’birlikte 100 kalkmak üzere farklı ilçelerle birlikte bütün 3 bin müstakil birim inşa ediliyor.

Kütahya hat ve Pazarlar ilçesinde 1300, Bursa’üstelik 1350, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde ise kısaca 600 konutun yapım çalışmaları başlatıldı.

Mersin’in Akdeniz ilçesi Çay Mahallesi rezerv çatı alanında tamamlanan 416 hane ve 44 gelişim yeri üzere de açacak dağıtımı sürecine geçildi.

Samsun’un Canik ve İlkadım ilçelerinde projelendirilen 2 bin 112 konuttan 678’i tamamlanarak doğruluk sahiplerine teslim ediliyor.

“Tarihe vefa, geçmişe imtina etmek”

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tarihi site merkezlerinin “tarihe vefa, geçmişe içtinap etmek” anlayışıyla çağ yüzüne çıkarılarak diriltme edilmesine müteveccih icraat gerçekleştiriliyor.

Bu süreçte Erzurum’üstelik “Tarihi Kent Merkezi Projesi” kapsamında Yakutiye Celil Cami ve Tekme Minareli Medrese çevresinde belirlenen riskli alandaki görgüsüz yapıların kamulaştırılarak tahliyesi ve tarihi çatı ve dokunun dönme yüzüne çıkarılmasına müteveccih çalışmalar yapılıyor.

Aynı tatlılıkla Bursa Hanlar Bölgesi, Balıkesir Zağnos Vakarlı, Bitlis Hars Mahallesi, Konya Mevlana Çarşısı ve çevresi, Ankara Hergelen Meydanı, Diyarbakır Talih, Şanlıurfa Kültür Yolu Projesi kabil 45 ilde 80 yerde tarihi şehir merkezi projeleri sürdürülüyor.

Share: