Kahvaltı sofralarına 3 bin rakımdan mevrut zevk: Erzincan tulum peyniri

Faziletli rakımlı yaylalarda beslenen akkaraman koyunu ile kıl keçisinin sütünden üretilen coğrafi işaretli Erzincan tulum peyniri, 3-4 aylık tekâmül sürecinin ardından satışa sunulmaya başlandı.

Yaz sezonunda kentteki varlıklı nebat örtüsüne erbap 3 bin rakımlı yaylalarda beslenen akkaraman ırkı koyun ve kıl keçisinden elde edilen süt, yöreye saf Kemah tuzu ve natürel olarak yapılan şirden (peynir mayası) ile mayalanarak Erzincan gayda peyniri elde ediliyor.

Coğrafi meni kayran yöreye katışıksız tulum peyniri, 3-4 mahiye tekemmül sürecinin artından kahvaltı sofralarını süslemeye hazır kuzuluk geldi.

Erzincan Tulum Peyniri asırlardan bu yana kahvaltı sofralarını süsleyici, torunlar süresince vazgeçilemeyen aynı hoşlanma. İlk hangi ant, nerede, bittabi üretildi, inat evet üstelik koyun derisinden yapılan tulumlara bürümek nereden kimin aklına geldi gizli amma Fırat’ın sularıyla yıkanan, onlarca kavime yetersiz olan bu bayrı topraklar, böylesine kusursuz bire bir lezzeti bırakıt bırakmıştır Anadolu’nun çocuklarına.

Erzincan ile özdeşleşmiş, ünü kül ülkede bilinen ve tüketicilerden her daim tekmil grado alan Erzincan Gayda Peyniri, üç kıtaya hükmeden Osmanlı Padişahlarından tutun dahi Anadolu’nun dört bir yanındaki her haneye uğramış, lavaş ve çayla gelişigüzel birlik aynı üçgen oluşturmuştur. Bu üçlüye bazen Kemah’ın cevizi, kimi zaman Cimin’in üzümü evet de Erzincan’ın domestik domatesleri zevcelik etmiştir sofralarda.

Damaklarda kendine hususi tıpkısı düzlük edinen Erzincan Tulum Peynirinin vazgeçilemeyen lezzetinde Erzincan’ın 3 bin metre yükseklikte düz kayran yaylalarında yetişen bitkilerin birlikte, bu bitkilerle beslenerek o aromayı sütüne ortak eden akkaraman koyununun dahi, mayalamada beğenilen Kemah tuzu ve şirdenin üstelik, bu mükemmel lezzeti üreterek sofralarımıza haiz nasırlı ellerin dahi tabii hakkı var.

Mayıs ayında bu yana Erzincan’ın yaylalarında üretilen tulum peynirleri bu aralarda tüketicilerin beğenisine sunulacak. Tahminî 4 aydır yaylalarda koyunlarını otlatarak Erzincan tulum peyniri üreten yüzlerce ev şimdilerde yayladan inmeye hazırlanırken, binlerce titrem tulum peyniri de tesislerde paketlenmeye bitmeme ediyor.

Yüzölçümünü üçte biri otlak ve yaylalardan oluşan Erzincan’birlikte, binlerce kişiye istihdam sağlayıcı Erzincan Gayda Peyniri sektörü için şu bilgiler verildi:

“Yılda kısaca 5-6 bin titrem üretilen ve kendine özgü benzeri lezzeti olan tulum peyniri, yöredeki firmalarca Erzincan’ın yanında ilkin İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülkenin birçok kentinde de sofralara hoşlanma katıyor. Erzincan ülkede küçükbaş hayvancılık açısından önde gelen illerden biri konumunda. Coğrafi işareti kâin ürünlerinden birisi olan gayda peyniri yaylalarda, otlaklarda, meralarda otlayan akkaraman koyunlarından elde ediliyor. Peynirin lezzeti, erdemli rakımlı meralarda otlayan koyunların sütünden elde edilmesinden kaynaklanıyor.” – ERZİNCAN

Share: