İlyasbey Köyü Muhtarı, Osman Gazi’nin Zırh Arkadaşı İlyas Bey’in Mezarının Baştan Türbe Haline Getirilmesi İçin Çağrıda Bulundu

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik’e ilişkin İlyasbey Köyü’nün muhtarı Gürkan Ensesi Kalın, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin cebe arkadaşı İlyas As’in köylerinde kâin mezarının eskiden olduğu kabil türbe haline getirilmesi amacıyla yetkililere çağrıda bulundu.

İlyasbey Köyü Muhtarı Gürkan Varlıklı, Osman Gazi’nin cebe arkadaşı İlyas Satış’in karye camisinin avlusunda kâin mezarının 1970’li yıllara kadar türbe olduğunu söyledi. Muhtar Varlıklı, mezarın gene türbe haline getirilmesi üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yazışmalar yaptıklarını, ancak ellerinde o yıllara ilgilendiren foto olmaması sebebiyle girişimin müspet sonuçlanmadığını aktardı. Zengin, şöyle konuştu:

“ALANIN TÜRBE HALİNE GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Burası, tarihi Yarhisar (İlyasbey) Köyü. Osman Gazi’nin gaga beylerinden İlyas As hazretlerinin mezarı başındayız. Bura, 1970’li yıllara kadar türbe halindeydi. 2014 yılında bura restore edildi. Yenileme sonucunda bura gine türbe halin getirilmeyip bu şekilde açıkta kaldı. Köyümüzde olan 90-100 yaşlarındaki yaşlılar, 1970’li yıllara kadar burasının sadık olduğunu biliyorlar. Evkaf Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz yazışmalarda burasının türbe haline getirilmesini talebini kendilerine ilettik, fakat kendileri bizden fotoğraf istedi. Bizde dedik ki ‘Fotoğraf elimizde namevcut. Fotoğrafa ne ister var. Şu anda köyümüze elkızı, yaşlılarımız ile konuşun. 1970’li yıllara kadar burasının bağlı olduğunu sistem biliyor.’ Burada kişi yerine yaptırmış olduğu camimiz var. O birlikte yenileme geçirdi Vakıflar Umumi Müdürlüğü eliyle. Onun üstünde tescilli, tarihi mahsus, 1486 yılından kalma cami. Yani böyle tarihi bir alanın türbe haline getirilmesini istiyoruz. Yaşlılarımızın vicdanı sızlıyor, vicdanları kanıyor. Diyorlar kim ‘Burası kapalıydı’, tekrardan sınırlı türbe haline getirilmesini istiyorlar. Bizim da talebimiz bu yönde. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden, yetkililerimizden buranın türbe haline getirilmesi temenni ediyoruz.”

Share: