Icra Vekili Soylu’nun kurduğu fabrikalar gençlerin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor: 450 kişiye daha istihdam sağlandı

Nazır Soylu’nun kurduğu fabrikalar gençlerin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor: 450 kişiye henüz istihdam sağlandı

Muş Valisi Gündüzöz: “Burada kapatılan 15 bin metrekarelik fabrikanın bedeli 150 milyon teklik”

“3 bin kişinin burada çalıştığını düşünürsek, 15 bin kişinin ekmek yemesi demektir”

“Tığ garibin, gurebanın valisiyiz, vatandaşı korumak zorundayız”

“Muş, Doğu’üstelik tekstilin başkenti olacak”

MUŞ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun düşünüm babalığıyla Muş’ta hayata geçirilen Padişah Alparslan Tekstilkent Projesi, binlerce gence paketlemek kapısı oldu. Proje ile 450 kişinin istihdam edildiği bir fabrikanın daha açılışı yapıldı.

Muş Şehriyâr Alparslan Tekstilkent biriktirme alanında 450 kişinin istihdam edildiği 5 bin metrekarelik tıpkısı fabrika elan müteşebbise teslim edilerek açılışı gerçekleştirildi. Il tarafından tahminî 50 dönüm düzlük konusunda inşa edilen fabrikalar, hem büyükşehirlere göçün önünü alıyor hem üstelik binlerce gence rüya oluyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun girişimleri ve Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün koordinasyonun de devam ettirilen projede seçme geçen gün istihdam sayısı artırılıyor.

“Tekstil kent fikri İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun fikir babalığını yaptığı bire bir projedir”

Küşat töreninde konuşan Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, zaman burada bir müteşebbisin fabrikasını açmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bu yola çıktıklarında memleketin istihdamını müzayede, nüfusu bu büyüklüğünde gailesiz olan aynı ilin zihayat işsizliğinin azalmasını iştiyak ederek başladıklarını anlatan Ilbay Gündüzöz, “Cumhurbaşkanımızın açtığı yolda, hem Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımızın hem Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığımızın hem da İçişleri Bakanlığımızın desteğini aldık. Bulunmuş olduğumuz alanda ‘yapı site yapalım’ fikri gerçekte İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun düşünüm babalığını yaptığı bire bir projedir. Bu proje çerçevesinde bunu egemenlik telaki ettik. Bu işe giriştik amma bu işler anca niteliksiz olan işlemler olmuyor. Finansman bulacaksınız ve doğru proje olacak. Varmış olduğumuz noktada aha arkada açılışını yaptığımız 5 bin metrekare civarında olan üretimlik. Toplamda 15 bin metrekarelik tıpkısı alanı kapatmış olduk. 2 bin metrekarelik ayrımsız alanın inşaatı dahi devam ediyor. Buradaki faziletkâr gerginlik ve GSM hatları deplase edildikten bilahare benzeri 5 bin metrekarelik tıpkı sadık kayran henüz yapacağız. Sungu Nesiç’dahi dahi arttırma bu sene üzere 3 fabrika yapıyoruz. Seneye ayrımsız henüz yapıp büyüteceğiz” dedi.

“Burada mülga 15 bin metrekarelik alanın bedeli 150 milyon lira”

Muş Padişah Alparslan Tekstilkent fabrikalarında binlerce gencin çalışacağını vurgulayan Vali Gündüzöz, “Çoluk Çocuk spor yapsın diye niteleyerek spor alanları yaptık. Bunlar çarpık çurpuk işler olmuyor. Çok şükür bakanlarımızın desteğiyle, Cumhurbaşkanımızın o başlattığı vizyonel yaklaşımla, zira finansman onun koyduğu teşvikle oldu. Son itibariyle bu büyüklüğünde parayı nereden bulacağız? Burada mülga 15 bin metrekarelik alanın bedeli 150 milyon teklik. Buranın ışıklandırmalarını, kasaba duvarlarını, okul ve yönetim binasını bile bambaşka bir kaynaktan yaptık. Dolayısıyla bu haddinden fazla önemli yatırım. İleride bunun kıymeti anlaşılacak” ifadelerini kullandı.

“Benim taahhüdüm burada 3-4 bin güç çalışsın”

Firmalara muhtemelen aynı istihdam taahhüdü karşılığında fabrikaları tasdik ettiklerini kaydeden Vali Gündüzöz, “Firmalar bize tıpkı üstlenme veriyor, ‘2 yıl içerisinde burada 500 can çalıştıracağım’ diyor, onun peşine düşmek zorundayım, ‘1000 kişi çalıştıracağım’ diyor, onun peşine bağlanmak zorundayım. Benim taahhüdüm burada 3-4 bin birey çalışsın. Muş’ta averaj aşama büyüklüğümüz 5’tir. 3 bin kişinin burada çalıştığını düşünürsek 15 bin kişinin aldatmak yemesi demektir. Bunun beraberinde minibüsçü kazanacak, kasabı kazanacak, çaycısı kazanacak, servisçisi kazanacak. Pazara çarpan mekanizmasıyla arttırma dünyalık girecek” diye konuştu.

“Çoluk Çocuk öğlen paydosunda burada yürüyecek, belki cihet sahasında oyun oynayacaklar ve rızıklarını kazanıp evlerine gidecekler” diyen Ilbay Gündüzöz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tığ buna talibiz. Bunun amacıyla bile yapı yıkmaksa yıkarız, önsezi kırmaksa kırarız çünkü tığ çoğunluğun valisiyiz. Biz garibin, gurebanın valisiyiz. Tığ vatandaşı müzaheret etmek zorundayız. Derdimiz yurt, ülke meselesi. Burası Doğu’üstelik tekstilin başkenti olacak. Şimdi Malazgirt’te bir tane fabrika yapılıyor. Hasköy’de yapıldı ve müteşebbise tasdik edildi. Korkut’a üstelik benzeri üretimevi yapacağız. Hele birer çıngı yapsak da bu işlerde kümelenme makro. Nedeniyle bura oluşum üzerine cazibe merkezi olacak. Gençlerimiz savmak yiyecekler ve hayata daha sakıncasız adımlarla bakacaklar. Burada başıboşluk sorununu kökünden çözeceğiz. Burada İŞKUR’un teşvikleri var, ücretlerde teşvikleri var, SGK’nın teşvikleri var. Hep birlikte siyasisi, idarisi ucundan köşesinden tuttu. Gelişigüzel molekül Muş için. Muş inşallah domuzuna olacak. Burası etkili olacak. Yalabık uğurlu olsun” Yapılan konuşmaların peşi sıra Ilbay Gündüzöz, tekstil fabrikasını gezerek, gençlere işlerinde palas diledi.

Açılışa Muş Şehremini Feyat Asya, İl Cingöz Komutanı Miralay Mehmet Kasım Evliya, Sisli Kaymakamı Oğuzhan Karı, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı İbrahim Orion, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kaymakamlık ve yer uray başkanları ile müteşebbisler katıldı.

Share: