HDP’li Başaran, istismar verilerinin bozukluk 5 yıldır paylaşılmadığını sordu

HDP Batman Saylav Ayşe Acara Başaran, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a, 2017’den beri istismar verilerinin bozukluk kamuoyuyla paylaşılmadığını sordu.

Başaran, Meclis’te, HDP’li kadın milletvekilleriyle düzenlediği matbuat toplantısında, “H.K.G’nin 6 yaşındayken seksüel istismara maruz kaldığı” haberlerine, Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık’ın 3 dolaşma sessiz kaldığını, sonrasında davaya karışan olacaklarını anlatım ettiğini anlattı.

“Bu yurtlarda, vakıflarda, okullarda çocukların istismara uğramasını engellemekten mesul değil misiniz?” diyerek soran Başaran, iktidarın söylemlerinin, basının ve yargının bu konudaki tavrının, duruşunun, çocuklara yönelik sömürme vakalarını artırdığını müstakbel sürdü.

İnsan Hakları Derneğinin 2018 raporuna göre, istismar vakalarının hemen yüzde 5’inin açığa çıktığını belirten Başaran, “Doğruluk Bakanı’na buradan soruyoruz: 2017’den beri istismar verilerini illet kamuoyuyla paylaşmıyorsunuz? Neden bu konuda gereğini yerine getirmeme üstüne bu kadar ısrarcısınız?” diye konuştu.

Sessiz kalanların suça kuma olduğunu savunan Başaran, “Bu ülkede sömürme mağduru yegâne bire bir yavru kalmayana büyüklüğünde savaşım etmeye bitmeme edelim.” çağrısında bulundu.

Share: