Güneydoğu ve Gaziantep dış satım rekorlarını kırmaya devam ediyor

Güneydoğu Rum İhracatçı Birlikleri (GAİB) 2022 Kasım ayına ait ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. GAİB Eş Güdümcü Başkanı, Güneydoğu ve Gaziantep amacıyla yer faziletkâr Son Teşrin ayı ihracat rakamlarına ulaşıldığının müjdesini vererek, ihracatçıları tebrik kartı etti.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Eş Güdümcü Başkanı Ahmet Fikret Kileci dış satım rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. 2022 yılının Kasım ayında Nahiye ihracatı, geçtiğimiz yılın bire bir ayına bakarak yüzdelik 0,6 artışla 1 bilyon 102 milyon 6 bin dolar seviyesine geldi. Aut ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep ise Teşrinisani ayını 928 milyon 307 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak bire bir önceki yıla bakarak yüzde 2,7’lik artış oranı yakaladı. Böylecene hem GAİB hem da Gaziantep genişlik efdal Teşrinisani ayı ihracat değerlerine ulaşmış oldu.

GAİB Eş Güdümcü Başkanı Ahmet Fikret Kileci yaptığı açıklamada, “Aylardır konuştuğumuz ve maalesef toptan ölçekte hissettiğimiz nekahet, piyasaları senenin sonuna akıllıcasına iyiden iyiye etkilemeye başladı. Piyasadaki siparişlerin daralmasına karşın geçmiş 11 maaş periyotta ihracatımızı bölgemizde bir esbak yıla bakarak yüzdelik 6,5 artırdık ve böylece kül zamanların sunma faziletkâr değerine ulaştık. Yaşanan zorlukları tedavülde olmak ve ihracatta yaşadığımız ivmeyi kaybetmemek namına GAİB kendisine faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tamlık sektörlerimize müteveccih Gelgel Heyetleri ve Sektörel Tecim Heyetleri düzenliyoruz. Bu yolla bile yıpranmamış ihraç kapılarını, eskimemiş alıcıları kovalıyoruz. Bu adımlar ölçülü ve detaylı vadede bölgemize bakir pazarlar kazandıracaktır. Öte yandan, finansmana erişim de ihracatçılarımızı zecrî heybetli konular beyninde kayran almakta. Geçtiğimiz günlerde TCMB aldığı kararla faizleri yegâne haneye indirdi. Atılan bu adımın piyasada de fiyat bulmasını ve ihracatçımızın finansmana erişiminin elan olanaklı kuzuluk gelmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“Devletimiz İhracatçısının Yanı Sıra”

İhracatçılarımızın gayretlerinin ekonomik istikrara, büyümeye ve istihdama yardım sunacağını tamlayan Komutan Kileci, “İhracatın ekonomimizin büyümeye katkısı rastgele ahit yüksek olmuştur. Geçtiğimiz günlerde 3. çeyrek tahaccüm rakamlarımız açıklandı. Ekonomimiz 3. çeyrekte yüzde 3,9 büyürken, açık ihracatın büyümeye katkısı ise 0,7 fakül oldu. Yani büyümenin yüzde 17’si kemiksiz ihracat kaynaklı. İhracat buyurmak, üretim söylemek istihdam geçmek. İhracatçılarımızın bu gayretine devletimiz birlikte türlü enstrümanlarla katkıda bulunuyor. Her ant ihracatçısının beraberinde olan devletimiz ihracata müteveccih sunduğu destekleri süt kuzusu akıllıca hale getirdi ve ihracatçıların kullanımına sundu. Bizler üstelik 20 Boşluk 2022 Salı günü saat 12: 30’üstelik Ticaret Bakanlığımızın uzmanlarını, Eximbank’ın ve İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin yetkililerini Angajman binamızda ağırlayacağız ve ihracata yönelik verilen destekleri ve finansman araçlarını tanıtacağız” dedi.

“Arz haddinden fazla Irak, MEMLUK ve Suriye’ye dış satım”

Nahiye ihracatında sunma iri paya erbap ülkeler ve nişane grupları hakkında de bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ortadoğu ülkelerinin yüzdelik 42,5 payla ilk tam vadi aldığını rapor ederken, KEZ ülkelerinin yüzde 16,1 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin bile yüzdelik 14,2 payla üçüncü sırada kayran aldığını belirtti. Hep 195 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kileci, “Irak, ÇAKER, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Libya ve Cibuti Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda saha alan ülkelerdir. Eser gruplarına baktığımızda ise Bölgemizden makine halıları, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, nebati yağlar, ongun ve orman ürünleri, farklı besin müstahzarları ile çipo- çelik mamulleri ihraç edildiğini görüyoruz” dedi.

Sülale-Teşrinisani Döneminde Gaziantep’ten 9 milyar 622 milyon 522 bin dolarlık dış satım

Bölgemiz 2022 yılının başından günümüze 11 milyar 284 milyon 783 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bire bir dönemde bu ihracatta iri paya topluluk Gaziantep 9 milyar 622 milyon 522 bin dolarlık ihracata imza attı. Gelişigüzel iki değer birlikte cemi zamanların yer faziletkâr Karı-Kasım dış satım değeri olma özelliğini taşıyor. Son Teşrin ayı ihracat verilerinde 6. Tam düzlük alan Gaziantep’te ihracatın ithalatı istikbal oranının son 12 ayda yüzdelik 121,1 olduğunu tabir fail Komutan Ahmet Fikret Kileci, “Gaziantep, dış satım hacmiyle sanayide önde mevrut şehirlerimiz ortada vadi alıyor. İhracatçılarımız görev ve sorumluluklarının bilincinde yerine hepimizin yüzlerini güldürdü. Biliyoruz ki bizler önümüzdeki dönemde da esasen Gaziantep’in başarılarını konuşacağız. Hedefimizi hep faziletli tuttuk. 2023’te üstelik sağlam adımlar atarak bu seviyeyi daha dahi üst çıkarmak istiyoruz. Dünya’daki gelişmelere takkadak bütünleşmiş olan bu şehrin ihracatçıları gayretleri ile bölgemize ve ülkemize kemiksiz döviz girdisi sağlamaya devam edecektir” diye niteleyerek konuştu.

Ayrıca Kileci 2022 yılı Son Teşrin ayında GAİB’e sınırlanmış farklı illerden Kahramanmaraş’ın 120 milyon dolar, Mardin’in 94,5 milyon dolar, Malatya’nın 48,5 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 31,9 milyon dolar, Diyarbakır’ın 24,5 milyon dolar, Adıyaman’ın 9,4 milyon dolar ve Kilis’in 8,3 milyon dolar değerinde dış satım gerçekleştirdiğini kamuoyuna duyurdu. – GAZİANTEP

Share: