Eş müteşebbis çap desteğiyle oluşum atölyesini kurdu

Avrat müteşebbis mehabet desteğiyle yapı atölyesini kurdu

MUŞ Muş’ta celal desteğiyle tekstil atölyesini kuran 30 yaşındaki 2 yavru annesi Merve Parıltı, 30 kişiye istihdam sağlıyor.

15 yıl İstanbul’daki evinde yapı işi yaptıktan sonradan Muş’a gelerek fehamet desteği ile kendi işinin patronu olan Merve Şimşek, dar dışına ihracat yapıyor. 30 personelin çalıştığı atölyede günde bin 500 faça dikimi yapılıyor.

“Çap desteğiyle aile hanımlığından gelişim kadınlığına atıldım”

Bu işe atılmadan geçmiş sülale kadınlığı yaptığını ve KOSGEB desteğiyle öz nesiç atölyesini açtığını kaydeden Merve Parıltı, “2 çocuk annesiyim ve 30 yaşındayım. Şu andaki kapasitemiz 30 yaşama. Giderek bu sayıyı yükseltebiliriz. Burada 150-200 birey birlikte istihdam edebiliriz. Günde 1000 ile bin 500 arası faça dikiyoruz. Bu nicelik yılda 400 bin civarında tıpkı sayıya ulaşıyor. Sınırlı dışına ihracat yapıyoruz. Celal desteği olmasaydı bu işi yapamayacaktım. Devletin desteğiyle bu işi yapabildim. İŞKUR’dan bile bindi alacağım. Devlet desteğiyle sülale hanımlığında iş kadınlığına atıldım. Kadınlara bu işi yapmalarını kaynak ediyorum. Kadınların ayakları üstünde durmalarını istiyorum. İstanbul’üstelik yaşıyordum ve buraya 4 kamer önce taşındım. Orada oluşum işini evde yapıyordum. 15 yıl İstanbul’da kaldıktan sonradan devletin desteğini duyarak buraya geldim” dedi.

“Buradan aldığımız maaşla ailemizin geçimin sağlıyoruz”

3 aydır tekstil atölyesinde aksiyon başı yaptığını anlatan işçilerden Mehmet Yürek birlikte, “Şu anda mont üretiyoruz. Nesiç işi bizler üzere çok dolgunca oldu. Ekmeğimizi buradan kazanıyoruz ve çığır sahibi oluyoruz. Buradan aldığımız maaşla ailemizin geçimin sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çalışarak aileme katkıda bulunuyorum”

Çalışarak karı ekonomisine katkıda bulunduğunu anlatan Zehranur Güler ise “3 ay evvel burada işe başladım. Burada çalışarak aileme katkıda bulunuyorum. Makine kullanıyorum ve bire bir yandan de iz öğreniyorum. Evde oturan kızlar dokuma işinde çalışabilirler. Oluşum olmasaydı hareket bulamayacaktım” diye niteleyerek konuştu.

Share: